Hlavní obsah

Pomocník při zranění i sluha při prevenci. Vše o kineziotapingu

Praha

K aktivnímu stylu života ve spojitosti s pohybem bohužel neodmyslitelně patří také drobná zranění a bolístky, které limitují váš výkon. Jak velkým pomocníkem v jejich léčení může být kineziotaping? Přečtěte si o této pomůcce na Sport.cz

Foto: Profimedia.cz

Tejpy mohou být dobrým pomocníkem při akutních i chronických problémech.

Článek

Odpověď bohužel není na první dobrou úplně jednoznačná. Kineziotaping může být dobrým pomocníkem, který může bolestivé oblasti ulehčit, neplatí to ale ve všech případech zranění. Pojďme ale postupně.

Co je to kineziotaping?

Kineziotaping, psáno také jako kineziotejping, je moderní léčebný způsob využívání tejpů, které pomocí jejich aplikace na tělo člověka ulehčují od bolesti. Tento tejp je tvořen z elastických bavlněných pruhů látky, která se lepí na kůži a pomáhá fixovat klouby, svaly a šlachy, úpony či fascie. Tejpovací páska má mnoho barev, variant a vlastností.

Obecně se tejpy dělí na fixní (neelastické), křížové (neelastické ve tvaru mřížky), kineziologické (elastické) a dynamické (velmi elastické).

Na co je kineziotaping

Kineziotaping má mnohé využití, které se odvíjí od daného typu zranění. A právě na různé účely se využívají výše uvedené druhy tejpů.

Pevné tejpovací pásky se používají pouze po úraze, pro tuhé zpevnění při zátěži, jejich účelem není zmírnění bolesti, ale primárně chtějí dané místo co nejlépe fixovat. V častých případech mohou posloužit místo ortézy. Křížové tejpy jsou určeny pro prokrvení daného místa, podporují tak například hojení jizev.

Kineziologické tejpy jsou elastické pruhy, které zmírňujíc bolest a zmenšují otoky, díky zlepšení lymfatické odtoku. Ulevují tak při chronických i akutních zranění pohybového i svalového aparátu, využití také nacházejí při zánětlivých onemocněních. Cílem je zlepšit funkci kloubu, uvolnit či naopak nastimulovat sval k činnosti a podpořit vazy a šlachy.

Dynamické tejpy jsou více pružné než kineziologické, dokážou se roztáhnout také do strany. Jejich funkce spočívá ve stabilizaci svalů a kloubů, avšak bez omezení v pohybu.

Jak nalepit tejp

Cenová dostupnost tejpovacích pásek z něj dělá pomocníka, který využijí také laici. Avšak pod podmínkou, že mají anatomické znalosti těla či prošli základním tejpovacím kurzem. V případě, že vás partie zlobí opakovaně, můžete také poprosit odborníka, který vás danou oblast naučí tejpovat.

No a v ideálním případě se odborníkovi můžete svěřit rovnou, obvykle se totiž jedná o fyzioterapeuty či maséry, u kterých nemusíte mít pochybnosti o potřebných znalostech a posoudí váš zdravotní problémy komplexněji.

Tejp by se měl aplikovat na umytou, odmaštěnou a suchou kůži, kterou je vhodné také oholit. Potřebné je také páskám dát čas, aby ke kůži přilnuly. Nedoporučuje se tak tejpy lepit těsně před fyzickou aktivitou. Pot se totiž stane nepřítelem vašich tejpů.

Jak dlouho tejp vydrží

Délka výdrže tejpy záleží na kvalitě pásek i způsobu jejich nalepení. Pohybuje se tak od dvou do přibližně sedmi dnů. Tejp není nutné chránit před vodou, pozor si pouze dejte na přílišné drhnutí pásky ručníkem. Mezi aplikací starého a nového tejpu je vhodné nechat tělo alespoň 24 hodin odpočinout.

Tejpování jako prevence

Kromě zdravotních benefitů v případě problému se tejpování dá využít také jako prevence. A to i krátce před závodem. Kineziotaping funguje dobře na okrajových, tedy drobnějších částech těla. Velmi dobře může pomoci při různých bolestech kotníků či nártu při běhu. Může docela uspokojivě odlehčit achilovkulýtkové svaly.

Kineziotapingem lze velmi dobře zkorigovat tzv. vbočený palec. Srovnání tohoto kloubu může mít výrazný vliv na způsob došlapu i odrazu a hlavně na postavení celé dolní končetiny. Tejpingem můžete odlehčit také čéšku a pomoci při bolestech na přední straně kolene při doskocích a došlapech.

Docela spolehlivě funguje při syndromu iliotibiálního traktu či při natažených postranních vazech. Čím pokračujeme výše, tím efekt kineziotejpu slábne. Hůře totiž ovlivníte takové svalové skupiny, jako jsou třeba v oblasti kyčle.

Tejpování svalů trupu má různé výsledky a liší se člověk od člověka. Někomu pomáhá zalepení beder při bolestech zad a kříže, stejně tak i zalepení svalů krku při potížích s krční páteří. Někomu to ovšem může potíže spíše zvětšit. Rozhodnutí tedy v tomto případě nechte na odborníkovi.

Tejpování svalů břicha je také trochu diskutabilní, ale v praxi někdy opravdu pomáhá. Může pomoci zaktivovat spodní břicho, může pomoci uvolnit přetížené přímé břišní svaly či podpořit bránici v její práci. Dobře funguje tejpování na napřímení hrudní páteře a při bolestech v oblasti lopatek a ramen.

Související témata: