Článek
V běhu na kyčelní klouby při každém kroku působíme 2-3násobkem své hmotnosti. V běhu z kopce dolů ještě více. Tyto všechny tlaky působí na kloubní chrupavku, která za normálních okolností dokáže tlakové síly optimálně rozložit dále. Někdy je ale zátěž příliš velká a přirozená regenerace chrupavky nedostatečná, a tak dochází k poškození.
Ztráta chrupavky je nevratný proces, který lze pouze zpomalit. Artróza je obecně nejčastější degenerativní kloubní onemocnění, jímž trpí až 80 % starší populace. Abyste v sobě jednou nemuseli nosit kus kovu, chraňte své kyčle včas.
Jak chránit své kyčle
Kompenzace asymetrií těla
Primárně se snažte srovnat nerovnováhy. Málokdo si to uvědomuje, ale negativní dopad na kyčle mívají dosti často nerovnováhy v oblasti beder, pánve i celé dolní končetiny. K tomu oslabení svalů břišních a hýžďových, a převaha ohýbačů, které jsou zkrácené, má za následek, že je hlavice vtlačená více do jamky, vázne regenerace v kloubu a problém je na světě.
Takový běžec ve svém pohybu „sedí“, nedokáže nohu v odrazové fázi napnout. Ohrožená je však i nastávající maminka. Když před sebou táhne větší bříško, dostává se těžiště více dopředu a to je třeba také stabilizovat. Postarají se o to už tak přetížené bederní svaly a sval bedrokyčlostehenní. Sval, který známe z našich talířů jako „svíčkovou“ či „panenku“, pak táhne bederní páteř do hyperlordózy (přílišné zakřivení způsobující bolest zad), a kyčel nemá možnost regenerovat.
Držte si váhu
Jak vyplývá z výše uvedeného, během tréninkových kilometrů působí na všechny nosné klouby zátěž mnoha tun. Pokud s sebou potáhnete kila nadváhy, kyčlím nijak neprospějete - spíše naopak.
Technika běhu
Jen běhat nestačí. Zejména pokud ve svém běhu „sedíte“, není to jen dysbalance zmíněná výše, ale máte pravděpodobně i slabé hamstringy, o trupu nemluvě. Dostat vše do lajny znamená pravidelně posilovat, a věnovat se protahování a regeneraci.
Pravidelně provádějte technická cvičení - běžeckou abecedu, kde si lepšíte krok a zároveň dynamicky posílíte i protáhnete zároveň vše potřebné. Spolupracujte s trenérem i s fyzioterapeutem. Ten první vás naučí správně běhat a opraví chyby, ten druhý narovná vaše tělo a doporučí vám vhodná cvičení.
Nesedejte si s nohou přes nohu
V tomto snad pohodlném, ale hodně nezdravém posezení se kyčel dostává do vnitřní rotace, někdy i dlouhodobě, což jen nahrává pozdějším problémům.
Příčiny a průběh bolesti kyčlí
Příčin může být více a mohou se kombinovat. Na vině pak je nestejná délka dolních končetin, hypermobilita, přetěžování, trauma, i metabolické faktory - cukrovka, nadváha, revmatická onemocnění. Kloub je bolestivý, nemůže plnit svou funkci, styčné plochy bez chrupavky jsou hrbolaté, což vyvolává další bolest. Vznikají bolestivé osteofyty, výrůstky a svou stabilizační funkci již nemohou plnit ani vazy. Kloub se dostává mimo svou osu a dochází k dalším poškozením.
Velmi často dojde k postižení jedné dolní končetiny, nicméně vzhledem k její omezené pohyblivosti a tím kladení větších nároků na druhostrannou končetinu, může dojít časem k rozvoji artrózy oboustranně.
Bolest se u kyčlí objevuje na přední straně v tříslech, kde se nachází hlavice a jamka kyčelního kloubu. Může se ale přenášet až do oblasti přední strany stehna a dále se šíří po vnitřní straně stehna až ke kolenu. Někdy se přidruží i zánět kloubu, kloubního pouzdra a měkkých tkání v okolí kloubu.
Při vážnějších potížích dochází až k poškození stability kyčelního kloubu, změnám styčných ploch kloubní jamky a hlavice. Pacienti pak chodí takzvanou kachní chůzí, kdy se při každém kroku kolíbají ze strany na stranu. Při těžší formě artrózy pak lékař doporučuje kompletní kloubní náhradu.
Jak poznat a léčit problémy s kyčlemi
Na rentgenovém snímku lze vidět pouze prostor mezi kostmi a případné výrůstky. Při vyšetření pak lékař či fyzioterapeut vidí změnu postavení pánve, poruchu statiky páteře a chybný stereotyp chůze i zkrácení postižené končetiny, což může být příčinou i důsledkem coxartrózy - a vyšší svalové napětí v okolí. V těžších případech je řešením operativní náhrada kloubu nebo méně invazivní artroskopie s možností ošetření povrchu kostí.
S velkou pravděpodobností se ale můžete skalpelu vyhnout. Akutní bolestivé stavy chtějí klid a uvolnění reflexně stažených okolních svalů, později přidáme izometrické posilování svalů oslabených. Postupně můžeme pracovat s balančními podložkami a měkkými technikami (trakcí).
Vhodnými sporty jsou dále ty, které kyčli odlehčí – plavání, nordicwalking i nordicrunning, s vynecháním tvrdých dopadů. V léčbě lze využít rázových vln - především radiální vlny pro uvolnění okolních svalů. Pokud se objevil i zánět, fokusovaná rázová vlna dokáže podpořit jeho léčbu a nastartování opravných procesů.
Protože i na plánované operace se čeká, je vhodné v rámci fyzioterapie připravit terén pro pozdější snadnější návrat k běžné činnosti. Velmi vhodná je mimo jiné i metoda SM-systém, cvičení podle MUDr. Smíška. Při tomto cvičení, správně a dlouhodobě prováděném, se odstraní řada problémů včetně lehkých blokád, posílí se oslabené svaly, protáhnou zkrácené. Zvyšuje se přirozená pohyblivost a stabilita, vyřeší se svalové dysbalance místní i vzdálenější a nezřídka se stane, že pacient již operaci ani nepotřebuje.