Hlavní obsah

Běžecký speciál: Jak správně vybrat čelovku na běh

Praha

Pro někoho netradiční, pro jiného naprosto nezbytný sportovní doplněk při běhání. Někomu postačí kompaktní příruční svítilna, jiný zase potřebujete spolehlivou a odolnou čelovku, která umí i přisvětlit vaši trasu a vydrží s rezervou na celý běh ve složitějším terénu. Jak se ve výběru správného osvětlení pro běhání vyznat? Přečtěte si rady od Sport.cz

Foto: Petr Hloušek, Právo

Čelovka je nedílnou součástí běžeckého vybavení.

Článek

Úvodem vašeho výběru je podstatné si ujasnit několik bodů. Začněme od toho, pro koho světelné zařízení sháníte. Dále jak často a v jakých podmínkách bude užíváno. Ujasněte si, co od svítidla očekáváte a v neposlední řadě kolik jste ochotni do kvalitního pomocníka investovat.

Pokud se zaměříme na nejoblíbenější běžecká svítidla, vedou jednoznačně čelovky. V jejich výběru vám mohou pomoci následující parametry a kritéria. Podle nich se totiž čelovky obvykle či nejčastěji dělí. Zohlednit při své volbě můžete: rozměry a hmotnost, světelný výkon, dosvit, výdrž, druh napájení i odolnost.

Rozměry a váha

Od rozměrů a tím i hmotnosti čelovek se odvíjí váš pocit pohodlí při jejich nošení. Váha se však také promítá do jejich světelných schopností či výdrže. Platí tak, že čím menší váha, tím větší pohodlí, avšak menší vydrž. Pozor dejte také na to, zda se hmotnost čelovky udává s hmotností baterií či bez.

V rámci rozměrů pak můžete volit mezi čelovkami s obvodovým popruhem nebo čelovkami, kterým pomáhá ještě středový pás. Logicky pak platí, že čím těžší svítilna, tím je větší potřeba stabilnějších popruhů.

Světelný výkon

Světelný tok je bez pochyby nejdůležitějším parametrem při výběru vhodné čelovku. Označuje se jednotkou lumen (lm). Čím více lumenů čelovka vyzařuje, tím jasnější je pak její světlo. Pro lepší představu připomínáme, že obyčejná žárovka s 60 W vyzařuje cca 700 lm. Kvalitu osvětlení také ovlivňuje možnost regulace světelného toku pomocí nabízených režimů daných čelovek.

Režimy čelovek a jejich výkon

  • indikativní 5-20 lumenů - jste vidět za běhu a pomáhá v šeru či v přehledném terénu
  • běh po asfaltu či přehledné cestě 20-100 lumenů
  • provozní 100 - 400 lm - běh v terénu, který má kvalitně osvětlit
  • boost 400 - 1000 lm - pohled do dálky, extrémní sporty a profesionální využití
  • bílé blikání či SOS signál
  • červené poziční světlo

Čelovka vám při běhu pomůže hned dvakrát. Za prvé uvidíte na cestu a tak předejdeme pádům a zraněním. Za druhé vás díky čelovce vidí i ostatní. Některé běžecké čelovky mají také reflexní pásek. Nezapomeňte před každým během vaší čelovku zkontrolovat, že je funkční a dostatečně nabitá.

Dosvit a šířka světelného kužele

Dalším parametrem je dosvit, který napovídá, jak daleko před vás dosáhne světlo vaší čelovky. I zde se ideální údaje odvíjejí od účelu využívání čelovky. V přehledném terénu či s nízkou rychlostí stačí světlo s dosvitem 50 m, v opačném případě chce mířit na vzdálenosti nad 100 m. Délku dosvitu je případně možné regulovat právě světelným kuželem.

Užší kužel světla je preferován u větší částí běžců. Dosvítí dále a zbytečně nerozptyluje okolím. Dobré je, když hlavní úzký paprsek světla směřuje dopředu, menší částí pak osvětluje okolí. Širší se naopak hodí do nebezpečného a nepřehledného terénu, kde by mělo pracovat i vaše periferní vidění, jinak ale zbytečně rozptyluje a je potřeba vyšší světelný výkon a tím i silnější zdroj.

Výdrž čelovky

Zásadním parametrem je také maximální výdrž svítilny. Výdrž čelovky je ovlivněna zvoleným režimem a také dosvitem. Vhodné je sledovat tento údaj s upřesněním o užitné době čelovky. Jedná se tedy o čas, během kterého bude světlo dostatečně silné v kontinuální kvalitě. U levnějších modelů dochází často ke zmatení spotřebitele, jelikož výrobci uvádějí výdrž jako hodnotu času do úplného vybití čelovky.

Druhy napájení

V neposlední řadě je také možné zvolit čelovku dle použitého napájení. Seřazeno od nejvýkonnějších druhů napájení rozlišujeme tzv. li-ion akumulátory, lithiové baterie, tužkové baterie, mikrotužkové baterie a knoflíkové baterie.

Hitem jsou svítilny s integrovaným micro-USB dobíjením. Dobíjecí svítilny se nejlépe obsluhují, je dobré zvyknout si je hned po doběhu dát do nabíječky, aby byly vždy maximálně připravené. Na ultra běhy vybírejte dobíjecí svítilny, ve kterých lze měnit akumulátory. Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, doporučujeme mít v záloze také náhradní zdroj napájení.

Odolnost čelovek

Čelovka by při svém používání měla být schopná něco vydržet a být odolná jak proti vodě, tak proti vniknutí prachu či cizích těles. Pro první dva případy je možné mezi údaji na výrobku sledovat tzv. IP (Indress-Protection), které bude následováno dvěma čísli.

Obecně platí, že čím vyšší čísla za označením IP, tím odolnější výrobek. Pro zajímavost uvádíme, že aby čelovka nebyla poškozena vodou, respektive deštěm, je potřeba, aby se její hodnota IP pohybovala od úrovně 4 a výše.

Ovládání čelovek

Mělo by být co nejjednodušší ‒ jak vypnutí a zapnutí, tak přepnutí světelného režimu. Mělo by být intuitivní, abyste nezmatkovali a svítilnu si omylem nevypnuli. Vyvarujte se svítilen, které sami přepínají světelné režimy podle odraženého světla. Tyto systémy nefungují spolehlivě a zradí vás v nejméně vhodnou dobu.

Při dlouhých bězích bývá potřebná možnost vyměnit zdroj napájení i poslepu, tedy aby bylo jednoduché otevření bloku s baterií, její vyjmutí a založení nové s vyřešenou ochranou proti přepólování. Natrénujte si to. Nezapomeňte si natrénovat úpravu popruhů na svítilně a předem si je správně seřídit. V každém případě se s ovládáním svítilny seznamte jindy, než na začátku hlavního závodu sezóny.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nejnovější články

NačítámNačíst další články