Článek
Základním principem, proč tělo běžce potřebuje hluboký nádech, je, aby se přijatý kyslík dostal do co největšího prostoru plic, kde z plicních sklípků dále pokračuje do krevního řečiště. Tato okysličená krev pak podporuje zpracování energie ve svalech.
„Hodiny, které denně prosedíme, obvykle vedou ke špatnému dechovému stereotypu, který si lehce přenesete i do tréninku. Správné dýchání při rekreačním běhu nebo při jiné aerobní aktivitě ovlivňuje práci svalů. Pomáhá zvládat fyzickou aktivitu. I na dýchání závisí váš výkon,“ uvedla pro server rehabilitace.info trenérka Zdenka Tajbošová.
Zapojte bránici
Více energie znamená větší výdrž. Možná dýcháte rychle, ale to neznamená, že do sebe dostanete dostatek kyslíku. Patrně jde o tzv. ploché dýchání, které není ideální. Při typu dýchání vás může také začít píchat v boku.
Důležité tedy je, aby se vdechovaný kyslík dostal až do bránice. Tak ho do těla dostanete více a svaly jej mohou efektivnější využít. Důležité je držet si rytmus, který by neměl mít výkyvy ani při rozdílné rychlosti běhu.
Jak začít správně dýchat
Jak tedy dostat dýchání pod kontrolu a otevřít vaše plíce pro lepší běh? Důležitá je praxe a trénink. Pokud budete běhat více, lépe se naučíte dýchat. Dýchání je přirozená věc, ale vy tělo zatěžujete, tudíž se mění i fungování těla a jeho funkce. Pro začátek zkuste pomalejší tréninky, které pro vás budou příjemné a relaxační.
Začátky bývají snadné. Na úvod zvolte minutu chůze a zaměřte se na hluboké dýchání. Soustřeďte se na své břicho, jak dýcháte. S rychlejším tempem a přibývajícími kroky se bude také zrychlovat váš dech, spotřeba kyslíku pro tělo. Pro začátek nevolte obtížný terén, ten by vám začátky jen komplikoval. Rovinka úplně postačí.
Nosem nádech, ústy výdech
Nadechujte se nosem, vydechujte pusou. Vzduch se takto ohřeje a očistí, což zvláště ve městě, není na škodu. Pro dýchání nosem musíte uzpůsobit tempo, jinak po pár stech metrech vypustíte duši. Je rozdíl mezi chůzí a běháním. Pokud se tedy občas nadechnete i ústy, nic se neděje. Lepší mít více než méně v plicích.
Souvisí s tím také na správné držení těla. Je potřeba držte hlavu nahoru a mít uvolněná ramena. Pokud se dostanete do skleslé a shrbené pozice, snižujete si tím kapacitu plic.
Pokud máte vyzkoušeno, naučeno, přidejte na tempu po dobu jedné minuty. Přejděte do svižné chůze a stále hluboce dýchejte. Stále myslete, že se učíte a držte pravidelný rytmus.
Nezapomínejte ještě na jednu skutečnost. Pokud máte lepší fyzičku, snadněji srovnáte dech s během. Pokud jste na tom s fyzickým fondem na štíru, máte nadváhu, vyžádá si správné dýchání více času. Vše je o tréninku a cviku. Příjemný běh i dech!