Článek
Zastřešené pódium s korpusem stěny, na níž vzniknou závodní linie, montovaná tribuna pro pět stovek sedících diváků, zázemí pro závodníky i veřejnost. To vše dostává v těchto dnech na Letné finální kontury.
Klíčový prvek - stěna, musí být připravena do neděle, aby se na ni mohla vrhnout šestice profesionálních stavěčů, která vdechne závodní scéně finální podobu.
„Materiál navezly na místo desítky kamionů, stěnu musíme předat stavěčům do rukou 28. května, aby během pěti dnů stihli odladit své představy o podobě linií. Stane se, že stavěč celý den tvoří cestu a večer zjistí, že je nepoužitelná. Noční směny nejsou výjimkou," říká s úsměvem projektový manažer SP Jiří Fousek.
Stavěči přenášejí svou imaginaci na stěnu o šířce dvaceti a výšce 4,5 metru, maximální sklon je podle regulí 40 stupňů s převisem 3,5 metru. K dispozici pak mají kolem patnácti set chytů. „Část chytů dodala mezinárodní federace a část se zhruba za dva miliony korun dokupovala," upřesňuje Fousek.
Jaké „boulderproblémy" tým stavěčů na závodníky vymyslí? „Podle korpusu stěny lze předpokládat, že by mohla být jedna pomalá plotna, dva převisy a dynamicko-koordinační cesta. Dopředu ale nejde nic předjímat. Každý stavěč má sice svůj styl, ale ten se v rámci týmové práce ztratí," podotkl Adam Ondra, největší česká naděje pro pražský závod.
Česká jednička se přitom na tvorbě stěny osobně podílela. „Trochu jsem do toho kecal. Samozřejmě neovlivním, jaké cesty stavěči nakonec postaví. Stěna se ale bude do budoucna využívat pro další závody v Česku a dával jsem zpětnou vazbu k tomu, aby byla co nejvariabilnější a nejzajímavější a mohla sloužit ještě mnoho let," líčil trojnásobný mistr světa v lezení na obtížnost, v jehož sbírce je i titul z boulderingu z roku 2014.
Pražská zastávka Světového poháru v boulderingu odstartuje kvalifikacemi v pátek 2. června. Sobota je vyhrazená mužskému semifinále a finále, v neděli pak půjdou do boje o originální trofej ženy. Stále běží prodej vstupenek, do 28. května za výhodnější ceny.