Článek
Cyklistická sezóna je v plném proudu a vy možná přemýšlíte, jak modernizovat nejen kolo, ale také příslušenství. Stále oblíbenější jsou cyklonavigace. Doby „tachometrů" s pěti, sedmi nebo deseti funkcemi a magnetem umístěným ve výpletu kola jsou už minulostí.
Stejně jako do světa sportovních a chytrých hodinek, i do segmentu cyklo počítačů vstoupila GPS, mapy a chytré funkce.

Kvalitní mapy usnadní orientaci
Slovo „navigace" v názvu nebo popisu konkrétního zařízení může být trochu zavádějící. Navigování je jen jednou částí toho, co moderní GPS pro cyklistiku umí. Často to není funkce hlavní. Velká část zařízení je zaměřena hlavně na zobrazení údajů o aktuální jízdě a jejich následné zobrazení a vyhodnocení v aplikaci, do které se data přenesou. Mnoho uživatelů samotné navigování ani nevyžaduje, jde jim zvláště při sportovní jízdě právě o tréninková data. Trasu nebo mapu sledují jen doplňkově, případně sledují její výškový profil, aby věděli, kolik metrů do kopce ještě musí zdolat.
Některé GPS na kolo vůbec nepracují s mapovými podklady, dovedou vést po předem naplánované trase tzv. „slepou" mapou, kdy zobrazují jen křivku trasy. Další možností je mapa externí aplikace, kdy je vyžadováno online propojení s telefonem. To je vhodné pro občasné použití a aplikace bývá dost často placená. Za opravdové navigace lze považovat modely s nainstalovanými mapovými podklady v ceně.

GPS na kolo se hodí do města i přírody
Jaký model zvolit pro cykloturistiku?
Určitě vybírejte model s dotykovým alespoň 3" velkým displejem. Tlačítkové ovládání je pro práci s mapou nevhodné. Ověřte si jaké mapy jsou v ceně a jak jsou podrobné. Například Garmin Edge Explore je model přímo zaměřený na turistické nadšence. Za velmi příznivou cenu nabízí vše, co je uvedeno výše. Verze pro CZ trh navíc obsahuje poukaz na stažení podrobnější topografické mapy. Pokud v sobě nezapřete sportovce a hledáte po všech stránkách nabitou „gpsku" s nejlepšími dostupnými parametry, potom by neměl Garmin Edge 1030 Pro Plus uniknout vaši pozornosti.

Pro turistiku jsou vhodné větší dotykové modely
Možná si nyní říkáte, že tohle všechno zvládne hravě chytrý telefon. Pravdu máte jen částečně. Telefon si často pomáhá při určování polohy datovou sítí a se signálem v odlehlých místech to nebývá slavné. Výdrž baterie při zapnuté navigaci je ještě horší. Při velikosti dnešních telefonů může být problém i stabilní uchycení na řídítka. Riziko pádu a rozbití je u navigace také menší. V neposlední řadě softwarová a funkční výbava nebo připojitelné příslušenství vám přinesou mnohem více možností než nabízí telefon.
Článek vznikl ve spolupráci s obchodem Pulsmetry.cz