Článek
Minulé mistrovství světa se hrálo v Göteborgu a Češi na Kanadu narazili ve stejné fázi turnaje. Po první třetině vedli o dvě branky, pak favorit srovnal. Jenže rozhodující zásah si čeští hokejisté připravili na čas 59:49. Na trefu Jakuba Štancla, který figuruje mezi klíčovými hráči i letos, už soupeř nemohl reagovat.
„Loni to bylo velké zklamání, takže už se těšíme na odvetu. Když budeme hrát naši hru, hodnotím naše šance jako poměrně vysoké,“ uvedl pro kanadskou stanici TSN Carson Rehkopf, jenž zažil göteborské zklamání.
Jeho proslov byl typicky kanadský, plný důvěry ve své schopnosti. Jinak si ale svěřenci Davea Camerona dobře uvědomují, že proti nim bude stát těžký soupeř. „Hrají důrazně, mají dobrý tým a skvělého brankáře,“ uvědomuje si Rehkopf.
Kanadská média upínají pozornost zejména na Michaela Hrabala. Český brankář totiž nepochybně vyčnívá. Nejen svým umem mezi třemi tyčemi, ale také výškou. V 19 letech měří podle serveru eliteprospects bez jednoho centimetru rovné dva metry. Možná i proto na něj ukázal při loňském výběru nováčků Utah už ve druhém kole, což je na maskované muže poměrně brzy.
„Když uvidí puky, pravděpodobně je chytne. Tak vysokého brankáře zkrátka musíme rozpohybovat. Ať už v úniku, nebo přihrávkami přes osu,“ nabízí recept na českou jedničku útočník Berkly Catton.
Jenže střelba je zatím jednou ze dvou největších problémů Kanady na šampionátu. Výběr kolébky hokeje dal na turnaji jen deset gólů, z toho jeden do prázdné branky, s mizivou střeleckou úspěšností 5,8 procenta. Drhne také disciplína, protože Kanada v základní skupině posbírala vůbec nejvíc dvouminutových trestů ze všech týmů (29).
Úspěšnost oslabení navíc také nebyla nikterak zázračná. Češi v základní skupině měli lepší čísla v obou speciálních formacích. Při oslabení hovoří poměr pro Augustův výběr 84 procent ku 77. Ve využívání přesilových her pak 23 procent ku necelým 19.