Hlavní obsah

Nerovné podmínky, hráči musí být v pozoru. Dost zvláštní hřiště, upozorňuje česká dvacítka

Kapacita přes 8500 diváků, na téměř 60 let starý zimák celkem solidní zázemí. Přece je však s arénou TD Place v kanadské Ottawě, kde se hraje skupina B mistrovství světa hokejistů do 20 let, něco jinak. Špatně. Ledová plocha totiž nesplňuje potřebná kritéria, která jsou nutná například i v NHL nebo české extralize. Chybí moderní pružné mantinely, místo nich je nainstalováno „tradiční“ tvrzené sklo, do nějž náraz bolí výrazně víc. Když navíc přičteme neobvykle ostré rohy hřiště, hráči si musejí během zápasu dávat velký pozor na více faktorů.

Obránce české dvacítky Adam Jiříček před utkáním s Kazachstánem.Video: Sport.cz

Článek

Ottawa (od našeho zpravodaje) - Pozorný hokejový fanoušek si toho musel všimnout i během televizního přenosu. Plexisklo lemující kluziště ještě neprošlo obměnou, kterou nedávno musely obstarat například všechny kluby v Tipsport extralize.

Starší verze mantinelů s tvrzeným sklem zkrátka nepruží tolik jako její modernější dvojče a je výrazně náchylnější na zranění. „Nic příjemného. Rozhodně mám radši ty nové, plastové, které se mnohem víc prohnou. Tohle bolí o dost víc. Naštěstí jsem zatím žádný velký hit nedostal,“ líčil obránce české dvacítky Adam Jiříček.

Foto: Spencer Colby, ČTK/AP

Český útočník Petr Sikora naražen na mantinel v utkání proti Švýcarsku.

Rozdíl dělají i jiné spoje plexiskla, které čas od času způsobují záludné odrazy kotouče. „Jsem na to připravený. Chodím za branku trošku pomaleji, abych měl případně čas zareagovat,“ vysvětloval gólman Michael Hrabal. „Kluci o tom vědí. Když jdete na led, tak o tom moc nepřemýšlíte, ale je potřeba to mít v paměti, ať vás to pak nepřekvapí,“ uvědomoval si i asistent trenéra Ladislav Šmíd.

Ačkoliv v aréně působí ženský celek Ottawa Charge hrající profesionální PWHL i juniorský výběr Ottawa 67’s, zimák zatím potřebný upgrade nedostal, a tak musela Mezinárodní hokejová federace (IIHF) pro šampionát přispěchat s výjimkou.

Dalším faktorem, který sice nikterak neporušuje zavedené normy, ovšem také výrazně ovlivňuje hru, je tvar kluziště. Rohové části ledové plochy jsou totiž netradičně krátké a ostré.

„Při rozehrávce mnohem víc zpomalí puky, které často nedojdou až na modrou čáru. Proti Švýcarsku nám to spíš párkrát pomohlo,“ mínil Šmíd. „Rohy jsou hodně specifické. Je potřeba být pořád na špičkách, protože nikdy nevíte, kam se puk odrazí,“ přitakával hlavní kouč Patrik Augusta.

Foto: Jan Beneš/Český hokej

Obránce české dvacítky Vojtěch Husinecký v souboji u hrazení.

Zvykání na detail, který však může být v dramatických zápasech klíčový, zabere několik zápasů i tréninků. Až člověka napadne, že při čtvrtfinálovém měření sil bude mít velkou výhodu tým, který odehrál skupinu v TD Place, a nikoliv v hlavní aréně Senators v Canadian Tire Centre. Podmínky obou stadionů se totiž výrazně liší. „Je to dost zvláštní,“ připustil Augusta.

A upozornil ještě na jednu podstatnou odchylku. „Jak nám bylo sděleno na mítinku, pro obě skupiny platí odlišná pravidla pro vyhození kotouče,“ začal zkušený trenér. V TD Place, jejíž polovinu střechy tvoří tribuna přilehlého stadionu na americký fotbal, je totiž z tohoto důvodu část hlediště zkosená. A jelikož v aréně chybí multimediální kostka, je na stěně ve výšce několik metrů nad plexisklem umístěna velkoplošná obrazovka.

Foto: Jan Beneš/Český hokej

Útočník Vojtěch Čihař v souboji u mantinelu.

Tato část arény se tak nebere jako hlediště. „Takže když vystřelíte puk do tohohle místa, neudělují se dvě minuty, zatímco v Canadian Tire Centre kotouč vyhozený stejným způsobem míří do čtyřicáté řady a trest vás nemine,“ odhalil kouč. „Ale chceme ovlivňovat ty věci, které můžeme. Nemá cenu si stěžovat, pravidla jsou v téhle skupině stejná pro všechny,“ uzavřel Augusta.