Dvacítka se o bronz porve s Finskem. Máme výhodu, věří Augusta

Čeští hokejisté do 20 let znají soupeře pro závěrečný duel světového šampionátu. V souboji o bronz vyzvou v pátek od 15:00 Finsko, které bylo blízko k překvapení, ale proti USA přišlo o dvoubrankový náskok a prohrálo 2:3. Američané se tak ve finále od 19:30 utkají s domácím Švédskem.

Trenér české dvacítky Patrik Augusta (vlevo) a jeho asistent Robert Reichel.

Göteborg (od našeho zpravodaje) - Národní tým se stejně jako Finsko musí oklepat ze semifinálové porážky. „Nejdůležitější bude zapomenout. Není to samozřejmě lehké, protože jsme si chtěli zahrát o zlato. Ale není konec, ještě můžeme domů přivézt medaili. Síly pořád máme,“ burcoval po porážce 2:5 se Švédskem obránce Tomáš Cibulka.

„Všichni jsme zklamaní. Ale trenéři se nás snažili nabudit, ať se na to zítra nevykašleme. Pořád je o co hrát. Uděláme maximum, abychom bronz získali,“ zavelel i další z beků 17letý Tomáš Galvas, nejvytíženější český hráč semifinále.

Právě správně nastavená hlava bude v souboji poražených klíčová. „Budu se snažit kluky motivovat, abychom tuhle prohru hodili za hlavu a dobře se připravili,“ líčil kapitán Jiří Kulich.

Čeští mladíci na pokojích sledovali druhý semifinálový duel. V pátek už na led nepůjdou, ranní rozbruslení zrušili. „Potřebujeme získat zpátky sebevědomí a chuť k tomu závěrečnému zápasu,“ říkal trenér Patrik Augusta.

Reprezentanti mají na regeneraci o nějaké čtyři a půl hodiny více než výběr Suomi. „Věřím, že máme výhodu. Musíme odpočinek správně využít, abychom byli silnější než soupeř,“ dodal zkušený kouč.

S Finskem se národní tým utkal v přípravě před mistrovstvím a po třech inkasovaných gólech v oslabení padl 1:4. Teď má možnost pomstít Slovensko, které se Seveřany prohrálo ve čtvrtfinále 2:3 v prodloužení.

Americký obrat

Američané na turnaji ještě nenašli přemožitele a finále si zahrají po třech letech od posledního pátého titulu. Do zápasu s Finy vstoupili špatně. Po Rinzelově chybě otevřel skóre už po 111 sekundách Keskinen. Ve 13. minutě navíc tečující Kumpulainen usměrnil puk přesně mezi betony gólmana Augustinea a bylo to 2:0. Druhou třetinu ale opanoval zámořský celek na střely na branku 14:3. Snuggerud v přesilovce snížil a Smith ve 37. minutě vyrovnal.

Sedm minut před koncem základní hrací doby mohl po chybě Američanů vystřelit postup pro Finy Bau, Augustine ale jeho pokus vytěsnil. V čase 55:00 byl pak sporně vyloučen obránce Kulonummi a Američané využili i druhou početní výhodu, kterou v utkání měli - 13 sekund před vypršením trestu vypálil přesně z kruhu Gauthier. Jen o 40 sekund později dostali šanci hrát přesilovku i Finové, umocnili ji hrou bez gólmana, ale na vyrovnání už nedosáhli.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Göteborgu:
Semifinále:
USA - Finsko 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 33. Snuggerud (Casey, W. Smith), 37. W. Smith (Perreault, Chesley), 57. Gauthier (Hutson, Brindley) - 2. Keskinen (Männistö), 13. Kumpulainen (Kärki, Bau). Rozhodčí: Björk, Eriksson (oba Švéd.) - Faucher (Kan.), Heffner (Něm.). Vyloučení: 2:2. Využití: 2:0. Diváci: 10 561.