Článek
Před zápasem reprezentace s Finskem v pražské O2 areně proběhne ceremoniál, během kterého budou uvedeni do Síně slávy, jejíž celkový počet členů se tak rozroste na 150. Čtyři ocenění se během úvodního vystoupení reprezentace na Švýcarských hrách představí na ledové ploše.
Pětačtyřicetiletý Tomáš Kaberle, odchovanec kladenského hokeje, je nejmladší z oceněných hráčů. V zámoří získal Stanley Cup, z reprezentační kariéry mimo jiné bronz z olympiády 2006 v Turíně, zlato z mistrovství světa 2005 ve Vídni a bronz ze světového šampionátu 2006 v Rize. V Síni slávy českého hokeje doplní bratra Františka i svého otce. „Za mě to byl vždycky dirigent obrany. Mám s ním skvělou hokejovou i životní zkušenost,“ říká šéf svazu Alois Hadamczik, jenž Kaberleho měl ještě jako brankář ve stříbrném týmu na MS 2006.
Někdejší plzeňský útočník Petr Sýkora před dvěma týdny oslavil 47. narozeniny. V NHL odehrál přes tisíc utkání a zažil dvakrát triumf ve Stanley Cupu. Během úspěšné kariéry stihl také dvakrát vyhrát s českou reprezentací mistrovství světa (1999, 2005). „Pamatuji ho osobně z Plzně. Byl to vždycky hráč s obrovským tahem na branku a čichem na góly, který uspěl na všech hokejových scénách, kde se objevil,“ vybavuje si reprezentační trenér Radim Rulík.
Bývalý gólman Roman Turek, kterému letos v květnu bylo padesát, pochází z jihočeské hokejové líhně. V roce 1994 získal Zlatou hokejku pro nejlepšího českého hokejistu roku a o dva roky později pomohl národnímu týmu vyhrát zlatou medaili na MS ve Vídni. „Gólman, kterého jsme potkával v NHL a na mě působil jako nesmírný pohodář a pro hokejisty byl hodně nepříjemný chytající v obráceném gardu,“ připomíná generální manažer národního týmu Petr Nedvěd. S Dallasem pak dosáhl i na triumfy v play off NHL.
Šedesátiletý Roman Herink je jedním ze zakladatelů parahokeje v Česku, který se mu jako vozíčkáři ihned zalíbil, a začal vymýšlet, jak ho rozšířit. Přes všechny komplikace s nedostatkem financí i vybavením začal konstruovat první sledge prototyp, s nímž se mu podařilo na led vyjet zhruba po roce práce. „Pro mě je obdivuhodné, s jakým entuziasmem a srdcem na dlani se věnoval rozvoji tohoto hokejového odvětví u nás, nehledě na vlastní zdravotní handicap,“ vypráví šéf návrhové komise Bedřich Ščerban.
Za vrchol Herinkovy profesní kariéry lze považovat mistrovství světa v Ostravě, na kterém se jako předseda organizačního výboru podílel. Byl rovněž nejstarším členem české výpravy na paralympiádě 2010 ve Vancouveru. U zlínského parahokejového klubu působil dlouhá léta v pozici generálního manažera.