Článek
Byla v pokleku u mantinelu, ale od soupeřky dál schytávala krosčekové rány. Když se Tereza Vanišová konečně zase postavila na brusle, otočila se a podívala se drsné soupeřce skrz mřížku do tváře, jen uslyšela výzvu: „Pojď se prát.“
„Já se původně prát nechtěla, ale nemohla jsem odmítnout,“ přiznává.
A tak vyzývající Jill Saulnierové vytrhla z rukou hokejku a v duelu Ottawy s Bostonem se rozjela první rvačka v historii PWHL, která měla na sociálních sítích obrovský zásah. Dostala se i do titulku bulváru Daily Mail, který jinak ženský hokej nepokrývá. „Bylo to dobré pro ligu. Myslím, že by to přidalo na atraktivitě pro diváky,“ myslí si Vanišová. A její protivnice Kanaďanka Saulnierová pro web The Athletic přidala: „Myslím, že to oslovilo víc lidí, než když jsme vyhrály zlato na olympiádě.“
Obě hráčky, jelikož v ženském hokeji nesmí nikdy sundat helmu a navíc nosí mřížku, logicky neshodily rukavice a vyfasovaly od sudích jen dvě minuty. Vanišová navíc v zápase dala gól, připsala si asistenci a i s bitkou tak zapsala „hattrick Gordieho Howea“. Trenérka Ottawy i české reprezentace Carla McLeodová pak po duelu říkala: „Ani jedna z hráček neustoupila a mám obavy, že z toho bude trochu rozruch.“

Příklep s českými reprezentantkami Kateřinou Mrázovou a Terezou VanišovouVideo: Sport.cz
A byl. Jedno ze základních pravidel PWHL totiž říká, že „bitky nejsou součástí soutěže“. Liga následně upřesnila regule s tím, že za rvačku vždy bude pětiminutový trest, vyloučení do konce utkání a ještě flastr od disciplinárky. „Jsou za to tresty snad na tři zápasy, pokuty, takže se bitka jen tak neuvidí,“ ví Vanišová.
Vzhledem k tomu, že má základní část soutěže 30 kol, je třízápasový distanc pro hokejistky dost odrazující. „Na jednu stranu je to škoda, diváci to úplně milovali. My bychom se nepraly každý zápas, ale když je to vyhrocené, tak to k tomu i patří,“ myslí si Vanišová.

Česká hokejistka Tereza Vanišová se svým manželem Adriánem Holešinským, jinak hokejistou extraligové Plzně
Soutěž má ale za to, že by rvačky mohly být odrazující pro začínající hokejistky a zároveň by potíraly snahu o techničnost a herní dovednost hokejistek z PWHL. Nicméně tím, jak se Vanišová v soutěži prezentuje, že je v desítce bodování, dává góly, tak rozhodně není nějakou bitkařkou bez hokejového umu. „Každý hráč je rád, když se mu daří individuálně. Já hlavně věřím, že se nám po mistrovství podaří dostat do play off,“ popisuje útočnice Ottawy, která zatím drží čtvrté (poslední) postupové místo.

Česká hokejová reprezentantka Tereza Vanišová na tréninku týmu Ottawa Charge.
Teď se ale Vanišová chce ukázat na šampionátu doma. Už druhé léto po sobě zvládla tvrdou přípravu s plzeňskými dorostenci, neměla oproti nim žádné úlevy a nyní z toho fyzicky těží. „Bude to výjimečný turnaj. Přála bych si, aby lidi během něj změnili názor na ženský hokej. Aby viděli, že ho holky umí hrát dobře a že i ženský hokej je atraktivní, i když jinak než chlapský. Doufám, že se jim bude líbit.“
Třeba i Vanišová předvede něco ze svého rejstříku…
MS v hokeji žen 2025
Zatímco na MS v hokeji mužů 2025 budou Češi obhajovat první místo, na již 24. ročníku mistrovství světa v hokeji žen český výběr útočí na návrat na medailové pozice. Šampionát hokejistek se koná v termínu od 9. do 20. dubna 2025 v Českých Budějovicích.