Článek
Medaile váží 250 gramů a její podoba je částečně daná regulemi Mezinárodní hokejové federace IIHF. Musí tam být třeba logo organizace či popis, o jaký šampionát se jedná. Pak už je to ale jen na tvůrcích.
„Medaile symbolizují ledovou plochu, dějiště hry. Sklo bylo jasnou volbou a jsou do něj vybroušené ostré řezy, které zase symbolizují stopy po bruslích vyjadřující dynamiku a pohyb. Chtěla jsem vyjádřit hokej, aniž bych musela použít hokejky,“ popisuje designérka Handlová.
Výroba medaile je pak rozdělena do několika fází. V té první se mezi dvě skleněné tabule nasype soda a společně se spečou při teplotě 860 stupňů Celsia. Následuje řezání na vodním paprsku, pak je sklo po obvodu vybroušeno do přesného tvaru a dodají se i zmiňované řezy. „Nakonec se na sklo nanáší technikou malování drahé kovy, které se posléze vypálí v peci za teploty 560 stupňů,“ doplňuje Handlová.
Druhou část medaile tvoří kovová obroučka, která je z nerezové oceli a symbolizuje hokejové mantinely. Na ní je vypálen oficiální název šampionát a pak pozlacen/stříbřen… „Design stuhy byl navržen v typické české trikoloře – červené, modré a bílé barvě, která je však zpozorovatelná pouze při pohledu na kompletní sadu,“ říká designérka.
Předseda pražského organizačního výboru Petr Bříza pak přiznal, že pořadatelé oslovili přes výběrové řízení několik dodavatelů. A vítězný návrh je uchvátil. „Budeme si přát, aby jedna sada medailí byla vidět i na českém dresu. Snad se to povede, ale není to v našich rukách.“
Jiří Šlégr, ambasador šampionátu a hokejová legenda, přidal: „Medaile se mi líbí, je to moc hezká práce.“
Jak se líbí vám?