Článek
Pardubice zažívaly v úterý velkou slávu, když na galavečer ke stému výročí založení místního hokejového klubu dorazily nejen místní legendy, ale i další významní činitelé a ikony českého hokeje.
Jedním z hostů byl i Alois Hadamczik. Když si to nakráčel na pódium, vzal si s sebou i dres nároďáku, který následně věnoval majiteli Dynama Petru Dědkovi a potažmo celému klubu.
Fakt že jo, ty jo! ❤️ pic.twitter.com/RtWLZ307jr
— Vilém Franěk (@vildafranek) February 7, 2023
Nebyla náhoda, že šlo o dres s velkým státním znakem.
„Přijel jsem sem jménem Českého svazu ledního hokeje předat krásný dres. Říkám krásný proto, že rád bych se k němu vrátil. Rád bych požádal výkonný výbor, abychom se vrátili k tomuto dresu," prohlásil šéf zdejšího hokeje.
Ponechme stranou, že nové dresy se lvem zpočátku vyvolávaly velké vášně mezi fanoušky, kteří je většinou přijímali s nelibostí. Postupně je přesto přijali. Jedním z nejzásadnějších důvodů, proč svaz před pěti lety ke změně identity; a tím pádem i dresů; přistoupil, byly finance. I obchodní zástupci svazu tehdy připouštěli, že ke změně muselo dojít.
„Dosavadní situace, kdy jsme nakládali s půjčeným státním symbolem, už byla neudržitelná, protože na nás neustále parazitovaly různé subjekty. Uzrál čas identitu po vzoru ostatních hokejových federací zrevidovat a dát do moderního hávu," vysvětloval tehdejší prezident svazu Tomáš Král.
Velký státní znak si totiž nikdo nemůže autorsky chránit, a tak prakticky kdokoliv mohl nejen dresy, ale i suvenýry se státním znakem a hokejovou tématikou vyrábět a profitovat z toho. Sám hokejový svaz v minulosti přiznal, že ročně tím přicházel o částku vysoko přesahující deset milionů korun.
Z top šesti hokejových velmocí používá státní znak na dresu jen ruská sborná. Kupříkladu ještě dříve než hokejisté upustili od státního znaku čeští fotbalisté, reprezentace má na dresech logo fotbalové asociace FAČR.
Bude zajímavé sledovat, jestli se Hadamczikovi podaří před výkonným výborem jeho návrh obhájit. Pokud by to dokázal, šlo by o velké překvapení.