Čeští hokejisté si na mládežnické olympiádě zahrají o zlato, znovu vyzvou USA

Na mládežnické olympiádě se poperou o nejcennější kov! Čeští hokejisté do 16 let zvládli v Jižní Koreji semifinálový zápas s Finskem, které porazili 3:1. Svěřence trenéra Milana Razýma tak ve středu od 12:00 českého času čeká boj o zlatou medaili. V něm se střetnou s USA, které v druhém semifinále porazily Kanadu 6:5 po samostatných nájezdech.

Jan Láryš byl klíčovou postavou semifinále proti Finům

Finové byli v první třetině mírně lepším celkem, ale všechny jejich šance pochytala česká jednička Jan Láryš. Největší problém museli Razýmovi svěřenci řešit mezi sedmou až desátou minutou, kdy měl český brankář problémy s nožem na brusli, a než došlo k jeho upevnění, musel na tento časový úsek nastoupit náhradník Martin Psohlavec.

Do největší šance se český tým dostal až v samém závěru první periody, kdy Novák s Katolickým vyrazili do přečíslení a prvně jmenovaný trefil tyčku.

První gól tak diváci v Jižní Koreji viděli až ve druhé třetině. Českým reprezentantům k němu pomohla přesilová hra pěti proti třem, při které Václav Nedorost propálil brankáře Lammiho z levého kruhu přesně mezi betony. Navíc krátce po vypršení druhého finského trestu zamířil přesně z mezikruží také Šimon Bělohorský.

Výkon Razýmových svěřenců pak gradoval v samotném závěru prostředního dějství. Před Lammim si dovolil kličku do bekhendu Filip Novák a zvýšil už na 3:0.

Seveřané v poslední třetině přidali, vědomi si toho, že je dělí čtvrthodina čistého času od porážky. Tlaku odolával český tým necelých pět minut, než dorazil kotouč do odkryté branky Viljo Kähkönen. Láryš ale následně branku zavřel a za svá záda už žádný další kotouč nepustil.

Český tým se tak mohl radovat. Semifinálový duel zvládl a ve středu od 12:00 českého času vyzve ve finále Spojené státy. Američany už jednou na turnaji porazil. V posledním skupinovém zápase otočil skóre z 1:4 a zvítězil 6:5 po samostatných nájezdech.