Článek
Je to překvapivá zpráva, protože český hokej dříve nechtěl na pořádání MS participovat s jinou zemí. A pokud ano, tak se první volbou zdáli být Slováci, kteří rovněž usilují o šampionát v roce 2029. Jenže teď se situace radikálně změnila.
„Výhodou je, že ač bude organizátorem znovu Česká republika, Maďarsko po nás na oplátku spolupořádání neočekává. Nejde o reciproční dohodu. Přímo v Brně je letiště, poblíž je i to vídeňské, a navíc to mezi těmito městy (Budapešť) není daleko autem, takže všechno zapadá do sebe,“ řekl Hadamczik klubovým stránkám Komety Brno.
Ten v úterý společně s prezidentkou maďarského svazu Zsuzsannou Kolbenheyerovou navštívil přípravné utkání Komety s Olomoucí a celou záležitost se spolupořádáním MS projednali.
„Zatím se jedná o ústní dohodu, navazovat bude právě jednání s IIHF. Do karet nám hraje, že jsme si letos udělali velmi dobré jméno - jak návštěvností šampionátu, tak organizací a předvedenými výkony. Přidělení mistrovství světa 2029 Maďarsku je pravděpodobné i podle Petra Břízy, který je viceprezidentem IIHF. Pokud k tomu dojde, následovat bude jednání na nejvyšší úrovni ze strany Maďarů,“ řekl Hadamczik.
Kromě už zmíněných Slováků o pořádání usiluje i Velká Británie, která měla být podle zdroje Sport.cz favoritem. Když ale po boku Maďarska vstoupí do hry silný hráč v podobě Česka a nové arény v Brně, může se vše změnit.
„Brněnský fanoušek si takovou událost zaslouží a jsem přesvědčený o tom, že to pomůže i nové multifunkční aréně a vůbec celému českému hokeji. Situaci už jsem projednával také s výkonným výborem ČSLH, který je rovněž pro, abychom se do organizace a pořádání pustili,“ řekl Hadamczik pro hc-kometa.cz.
Česko ale chce pořádat mistrovství světa také samo, zatím zvažuje přihlášku na roky 2031 či 2033. Pokud by Brno skutečně získalo turnaj v roce 2029, je možné, že by se později šampionát uskutečnil v Praze, a třeba v Pardubicích, kde rovněž chtějí postavit novou arénu.