Článek
Měla svou pevnou a jistou pozici ve Švédsku, jenže v 28 letech zatoužila „dobýt“ Ameriku a vyzkoušet si zdejší profesionální ligu PWHL, která si klade za cíl být sestrou slovutnější NHL. V draftu sice její jméno nezaznělo, což je vzhledem k šesti týmům a omezeným pozicím pro brankářky i logické, přesto Peslarová do Ameriky odjela, aby tu v tréninkovém kempu o kontrakt zabojovala.
„Po konci sezony jsme to debatovaly s agentkou i se švédským týmem (Brynäs), jestli to mám zkusit. Švédsko se ke mně zachovalo krásně, řekli mi, že se kdykoliv mohu vrátit, ať to jdu zkusit teď, dokud není pozdě,“ popisuje Peslarová.
Na tréninkovém kempu Bostonu byly čtyři brankářky, dvě už měly podepsaný kontrakt, a tak Peslarová věděla, že s konkurentkou bojují o poslední volnou pozici. Od vedení se jí dostalo motivace, ať „zamaká“, a pokud si smlouvu vyslouží, má se porvat také o místo dvojky. „Ale v den, kdy jsem podepisovala smlouvu, tak mi bylo sděleno, že trenéři rozhodli, že budu trojka, protože nemám zkušenosti s ligou. Mám být tréninková brankářka, která bude získávat zkušenosti, a že asi do sezony nezasáhnu,“ vypráví.
Byla to rána, protože Peslarová byla zvyklá být v zápřahu. Nicméně přes zklamání se dostala, koneckonců už v minulosti spolupracovala s mentálním koučem.
„Začátky byly těžké, teď se na to dívám z druhého úhlu. Jsem ráda, že mohu být vůbec v Americe, trénovat s nejlepšími hráčkami a soustředit se na detaily, pracovat a zlepšovat se. Není nic horšího než úraz, což je jeden faktor, který mě posunul dopředu. Přetrpěla jsem rok, kdy jsem byla zraněná a nemohla hokej hrát vůbec. To teď mám stále naději, že se jeden den do brány dostanu,“ zmiňuje Peslarová rok 2023, kdy si přetrhala vazy v koleni.
A tak Peslarová trénuje, jezdí s týmem i na tripy, ale zápasy sleduje stále v civilu. A Boston ji zatím drží na tribuně navzdory tomu, že Švédka Emma Söderbergová nezáří a se svými statistikami se krčí u dna žebříčku gólmanek PWHL. Že je to až příliš velký luxus, aby vám elitní brankářka „jen“ chodila na tréninky, poukázal minulý týden také web The Hockey News.
„Je na čase, aby Peslarová dostala příležitost a dokázala, že může být jednou z nejlepších brankářek v Severní Americe. Určitě vstoupí na led s touhou dokázat, co v ní je. Dřív nebo později ji Boston bude muset nasadit, jinak riskuje, že jeho naděje na play off budou ohroženy. Nemůže si dovolit nechat Kláru Peslarovou nevyzkoušenou na tribuně,“ napsal novinář Ian Kennedy. Podle nějž by měla vytvořit tandem s Američankou Frankelovou.
Boston je teď pátý ze šesti týmů, do play off jde kvarteto.
Peslarová není v Bostonu jedinou Češkou, její parťačkou je obránkyně Daniela Pejšová, se kterou kupříkladu nedávno zašly na mač NHL Bruins proti Senators. „Těšila jsem se na souboj brankářů Swayman–Ullmark, ale oba byli zranění. Aspoň jsme si užily souboj hráčů, protože vidět naživo Davida (Pastrňáka) je neskutečné.“
Ženskou ligu přirovnává k té švédské, byť peníze jsou v Americe větší. Zároveň v Bostonu nezažívají takový divácký boom jako v kanadských městech či v Minnesotě. Domácí zápasy hrají hodinu jízdy od Bostonu. „Je těžké nalákat fanoušky, když hrajete v sedm večer a nemohou přijet rodiče s dětmi. Průměrně chodí mezi dvěma a třemi tisíci diváků.“
Teď si Peslarová zachytá za reprezentaci, nejspíš už v pátek dostane v Liberci šanci proti Finsku (17:30). Celý turnaj je generálkou na dubnové mistrovství světa. Tam se Češky střetnou i s Američankami a Kanaďankami, což vzhledem k současným útrapám bude pro Peslarovou obzvlášť motivující. „Bude,“ usměje se. „Každý gólman chce chytat.“
Mimochodem, brankářka teď vypsala veřejnou soutěž na design své masky pro mistrovství. Jakou má představu? „Vždycky se mi líbily masky Šimona Hrubce, protože jsou jednoduché, a v jednoduchosti je krása. A taky se mi líbí kresby dětí.“