Článek
„Tam je zdanění, které je velmi progresivní a velmi vysoké," upozorňuje Hosták. Hráči tam nejsou OSVČ, jsou normálně zaměstnanci klubu, takže klub odvádí veškeré náležitosti a samozřejmě je to pro ten klub drahé," pokračuje bývalý reprezentační útočník.
„Kluby se snaží nějakým způsobem vykličkovat a jednou z možností je zákon, kterému říkají umělecká daň," dodává Hosták.
Naráží na zvláštní daň z příjmu pro umělce a sportovce s bydlištěm v zahraničí (též známou jako „A-SINK"), kterou můžeme dohledat na webu švédského ministerstva financí a jejíž výše činí 15 % ze zdanitelného příjmu. „Čili proto říjen, aby to do play off vyšlo," uzavírá téma bývalý hráč MODO, Södertälje a Luley.
Ve studiu se dále řeší, proč od dob Davida Pastrňáka s Jakubem Vránou nechodí čeští talenti do NHL přes Švédsko. „Švédové si dost zakládají na tom, aby oni byli dobří, takže tam nevezmou kohokoliv," vysvětluje Hosták.
K tématu se také vyjadřuje Martin Kézr, druhý host pořadu. „Nebýt toho, že Pastrňák a Vrána šli do Švédska... Musíme si trochu přiznat, že jsou do značné míry produktem švédského způsobu výchovy hráčů," říká šéfredaktor sportovní sekce Práva a Sport.cz.
V hlavním videu tohoto článku se také dozvíte, proč systém švédské výchovy hokejistů nejde aplikovat v Česku, nebo proč poslední dobou celá řada švédských talentů odchází raději na americké univerzity. Celý pořad si také můžete přehrát nejen jako video, ale i v podcastové verzi.