Článek
Přenesme se do padesátých let minulého století. Do doby průkopníků televizního vysílání, které bylo předurčeno pro to, aby divákům přinášelo živý zážitek odkudkoli. Třeba i ze sportu.
„Československá televize vysílala od začátku buď záznamové relace, nebo živé vstupy ze studia. Nicméně pořád zde byla poptávka být někde na místě události, která se odehrává právě teď, a není to v budově Měšťanské besedy (tehdejším sídle ČST)," připomíná nynější šéfkomentátor Redakce sportu ČT Robert Záruba.
Dlouho ale chybělo to hlavní – technika. „První přenosový vůz byl zhotoven v lednu 1955, kdy také vyvstala poslední otázka, a to která událost se bude živě přenášet. Volba tehdy padla na hokejové utkání českých hráčů se Švédskem," pokračuje Záruba.
Památný vysílací den tedy připadl na 11. února 1955. Z dnes již zbouraného zimního stadionu na Štvanici divákům zprostředkovala ČST zápas domácích hráčů se švédským týmem Leksands IF.
Na začátek se to s těmi přímými zážitky nemělo tak úplně přehánět. Přenos byl plánován pouze ze dvou třetin, ale pro velký zájem diváků se nakonec odvysílaly třetiny tři.
Ne, to není legrace. Jak se to seběhlo? „Už v průběhu zápasu přicházely telegramy a zvonily telefony. Sportovní nadšenci tehdy volali třeba z Českých Budějovic, že mají výborný obraz a jen ať vytrváme, a tak se rozhodlo, že se hokej bude vysílat až do konce," vzpomínal kdysi komentátor utkání Vít Holubec, jedna z legend počátků televizního vysílání.
S touto novinkou tak Československá televize přišla pouhý rok po zahájení pravidelného vysílání v únoru 1954, kdy černobílý program nabízela na jednom kanále a to ještě v omezeném počtu dnů v týdnu.
Ale i tahle novota odstartovala obrovské zvýšení zájmu o pořízení televizoru. A celou historii vysílání padesátky světových hokejových šampionátů, patnácti turnajů v rámci zimních olympijských her, ale samozřejmě i jiných vrcholných událostí.