Článek
Kauza se pohnula poté, co se v pondělí do sporu vložili po amerických reprezentantech i politici. Šestnáct demokratických senátorů vyzvalo v dopise výkonného ředitele svazu USA Hockey Davea Ogreana, aby se s hráčkami konečně dohodl. Američanky mají od pátku na mistrovství světa v Michiganu obhajovat zlaté medaile, ale dosud se nesešly ke společné přípravě.
Hokejistky nesouhlasí s tím, že mají smlouvy jen během olympijských sezón. V nich jsou placeny půl roku měsíční mzdou 1100 dolarů (27 tisíc korun). Místo toho požadují pokrytí nákladů i ve zbývajícím období, tedy během tří a půl let. Senátoři v dopise upozornili na to, že na mužskou reprezentaci americký svaz ročně vynaloží 3,5 milionu dolarů (87 milionů korun).
"Tyto špičkové sportovkyně si zaslouží spravedlnost a uznání. Doufáme, že budete lídrem v téhle otázce, kdy ženy dál usilují o rovnoprávnost ve sportu," napsali senátoři šéfovi hokejového svazu.
Svaz argumentuje, že jeho úlohou je hráčky podpořit v přípravě na soutěže, ne je zaměstnat. Funkcionáři se snaží na poslední chvíli poskládat náhradní družstvo, ale nedaří se jim to.
Podporu hokejistkám vyjádřili hráči z elitních zámořských soutěží NHL, NBA, NFL a MLB. Američtí hokejisté z NHL jsou podle médií připraveni bojkotovat květnový světový šampionát v Paříži a Kolíně nad Rýnem, pokud se svaz s reprezentantkami nedohodne a vyšle na turnaj náhradnice.