Článek
Poslední dva důkazy své střelecké pohotovosti podal Vrána v souboji s Columbusem (4:5 po prodloužení). Celkově má deset branek ze 16 zápasů, do kterých nastoupil po rekonvalescenci operovaného ramena. Což je 0,625 na utkání. Kdyby s takovým průměrem hrál všech 82 zápasů, nasázel by 51 branek...
Vrána už v klubové statistice v této sezoně o gól přeskočil krajana Filipa Zadinu. Šestý hráč draftu 2018 ovšem odehrál 69 zápasů, o 53 utkání víc než Vrána.
„Něco takového nám skoro celou sezonu chybělo. Vrána je schopný se prosadit i z akcí, které ani jako šance nevypadají," řekl Detroitu Jeff Blashill.
Šestadvacetiletý útočník to dokázal i proti Blue Jackets. Ve druhé třetině rozkmital nohy, bez problémů předjel ruského beka Vladislava Gavrikova a trefil se mezi betony lotyšského gólmana Elvise Merzlikinse. V závěru pak srovnal stav na 4:4, když se bezprostředně po buly prosadil z otočky. Blashill měl pravdu, vlastně to ani nevypadalo jako šance.
„Myslím si, že v posledních několika zápasech hrál opravdu dobře. Lépe bruslil, hrál i zodpovědněji," tvrdil kouč Red Wings.
S defenzivní částí své hry má někdy Vrána potíže. Byla mu vyčítána i v době jeho působení ve Washingtonu, kde v roce 2018 získal Stanley Cup. Od odchovance Letňan se ale většinou nečeká úporná defenzíva, nýbrž dravé průniky, přesná střelba a nečekané řešení situací.
Vrána by se na letošním šampionátu ve Finsku měl cítit lépe než při předchozích reprezentačních startech. V roce 2019 se ho na MS v Bratislavě po skvělém začátku proti Švédsku dotkla kritika bývalého kouče a televizního experta Marka Sýkory. Loni v Rize pak bojoval i s bolavým ramenem, které si nakonec vyžádalo chirurgický zákrok a dlouhou rehabilitaci.
Ve výběru finského kouče Kariho Jalonena by měl ale Vrána plnit roli vrchního zakončovatele a jednoho z klíčových hráčů. Formu i chuť na to určitě má.