Těžký večer pro Pastrňáka a spol. Gólmanovi Bostonu se na Floridě posmívali

Žádné známky kocoviny. Kde skončili, tam začali. Hokejisté Floridy si v sezonní premiéře vyšlápli šesti góly na Boston (6:4), za který Pavel Zacha a David Pastrňák jen snižovali. Šampionská noc ale patřila Panthers.

Hokejisté Bostonu na Floridu nestačili.

Na Tampu a St. Petersburg se valil hurikán Milton, ve 300 kilometrů vzdáleném sídle vítězů Stanley Cupu v Sunrise bylo ale nebezpečno hlavně pro hráče Bruins. Nejprve zamířil ke stropu arény šampionský banner a pak hráči Floridy ukázali, že nemají s Bostonem slitování. Vyřadili ho v loňském i v letošním play off a rivalita neustále graduje, což potvrdila už v šesté minutě rvačka domácího Greera s Kastelicem.

O necelé dvě minuty později už Panthers vedli o dva góly a na Zachovo krásné snížení v oslabení zareagoval ve stejné herní situaci Sam Reinhart. Florida v prvním utkání v roli obhájce nastřílela za úvodní třetinu čtyři góly jako teprve druhý tým historie po Montrealu v roce 1977. V polovině zápasu pak byl stav už 5:1.

„Pochopitelně mě taková premiéra moc netěší,“ zoufal si Joonas Korpisalo, který si mezi tyčemi Bruins vytrpěl celé utkání. „Bylo tam pár divných odrazů, ale musím být prostě lepší. Nejsem spokojený,“ hudral Fin, kterého Boston získal v rámci výměny z Ottawy za loňského držitele Vezina Trophy Linuse Ullmarka.

Rozdovádění diváci v Amerant Bank Areně na Koorpisala posměšně skandovali: „Chceme Swaymana!“ Avizovaná jednička však s Bruins neabsolvovala tréninkový kemp a neodchytala jediný přípravný duel kvůli zdlouhavému vyjednávání o nové smlouvě, které se podařilo dotáhnou až dva dny před začátkem sezony. Jeremy Swayman díky tomu v dalších osmi letech vyinkasuje 66 milionů dolarů hrubého. Floridský zápas si však protrpěl jen jako náhradník.

„Jejich koncovka byla výborná, naše slabá. Nechápu, proč jsme byli tak pomalí. A nejenom těch prvních deset minut, ale celý zápas,“ zlobil se kouč Bruins Jim Montgomery. Pastrňák na přijatelný dvougólový rozdíl snižoval až v 59. minutě v přesilovce díky teči floridského Dmitrije Kulikova. Jinak to ovšem byla celkem jasná záležitost.

„To byl náš hokej, po ledě jsme létali,“ tvrdil autor dvou gólů Sam Bennett. Bostonu nevyšla ani snaha o pěstní odplatu. Na výzvu Trenta Frederica domácí lídr Matthew Tkachuk nereflektoval.

„Vlastně to byl on, kdo mi řekl, že shodíme rukavice. Ale pak se k tomu neměl. Myslím, že to bylo neuctivé,“ podivoval se Frederic.

„Hodně emotivní začátek ročníku. Dodalo nám to energii, z naší strany to byl skvělý start,“ vyprávěl Bennett, jak Panthers uvedli soupeře do rozpaků, které nezmírnil ani fakt, že bodovali všichni členové nově sestavené elitní lajny, v níž mezi Pastrňákem a Zachou bruslí Elias Lindholm.

„Nebyli jsme dostatečně dobří ve spoustě věcí,“ tvrdil kouč Montgomery. A Pastrňák si možná vzpomněl na svůj předzápasový rozhovor, když varoval, aby Bruins v prvním utkání nedopadli, jako když s úřadujícími šampiony hráli při premiéře naposledy. V roce 2018 schytali ve Washingtonu debakl 0:7.

„Věřím, že budeme připraveni mnohem líp. Máme za sebou dobrý kemp, všichni se těšíme, až sezona začne,“ tvrdil Pastrňák, ovšem Florida Bruins nasázela na rozjezd jen o gól méně než Capitals.

„Rivalita s Bostonem dál roste. Hrají tvrdě, ale my se drželi toho, v čem jsme dobří,“ tvrdil útočník Panthers Evan Rodrigues. Šampioni přitom kvůli platovému stropu přišli o řadu důležitých hráčů, jako byli obránci Brandon Montour a Oliver Ekman-Larsson nebo útočník Vladimir Tarasenko.

V Bostonu tolik změn v létě neproběhlo, jenže na ukázky lepší souhry si fanoušci Bruins budou muset počkat minimálně do čtvrtečního souboje s Montrealem.