Nabuzení Češi si nahlas řekli o místo v NHL. Už nehodlají vymetat farmy

Dohromady mají v NHL odehráno jen 28 zápasů. Hokejoví útočníci Jan Jeník s Adamem Klapkou teď ale dávají najevo, že chtějí mnohem víc než jen vymetat farmu. Přípravu na novou zámořskou hokejovou sezonu odstartovali skvěle.

Útočník Calgary Flames Adam Klapka (vpravo) po jednom ze svých gólů proti Seattlu

Klapka na ledě Seattlu korunoval výborný výkon své lajny dvěma góly, česká posila Ottawy pak řádila proti Torontu - Jeník vstřelil gól a přidal tři asistence. Pesimista/realista může namítnout, že to byla jen příprava. Ale oba čerstvě 24letí útočníci se do ní vrhli hezky po hlavě. Přesně jak je potřeba.

„Jsme mladí a děláme, co nám trenéři řeknou. Hrajeme jednoduše a funguje to, ve všech třetinách to bylo vidět,“ vykládal po výhře 6:1 nad týmem Krakenů s úsměvem Klapka, který gólově korunoval slovensko-kanadskou spolupráci svých spoluhráčů v lajně Samuela Honzeka a Clarka Bishopa.

„To je moje hra, mám za úkol pohybovat se kolem brankoviště,“ vyprávěl český střelec, který v úvodní třetině završil krásnou akci doklepnutím puku za Philippa Grubauera. Ve třetí části pak dorážkou zblízka po Honzekově výpadu překonal krajana Aleše Stezku.

V samotném závěru se Klapka ještě oháněl pěstmi a šel za katr za hrubost. „Když chcete vyhrát, musíte jeden druhého chránit,“ popisoval nedraftovaný odchovanec Slavie, který se za oceán vydal z Liberce.

Za Bílé Tygry před odchodem do zámoří hrál i Jeník, shodou okolností narozený o den později (15.9. 2000) než Klapka. Arizona Jeníka draftovala v roce 2018 ve třetím kole ze 65. pozice, ale výraznou šanci mu nedala. Během čtyř let nasbíral za Coyotes jen 22 startů (4+2), jinak se prezentoval na farmě v Tucsonu - 165 utkání (46+74).

Novou nadějí na uchycení v prvním týmu má být pro Jeníka výměna do Ottawy, za kterou v noci na pondělí sehrál s velkým nadšením premiérový zápas, když výrazně přispěl k výhře 6:5 v prodloužení nad silným Torontem. A hrál přesně tak, jak ho před nedávnem v rozhovoru pro Sport.cz popisoval jeho agent Michal Sivek: „Honza je všestranný hráč. Šikovný v osobních soubojích se skvělou střelou.“ Jeník to ukázal při ráně do horního růžku branky Maple Leafs hájené Josephem Wollem.

„Ale taky dokáže být provokatér, dostat se pod kůži a nebojí se ani shodit rukavice a pomlátit se s největšími tvrďáky soupeře. Je prostě takový, jakého ho tým v danou chvíli potřebuje. To je jeho neskutečná výhoda,“ řekl Sivek.

Jeník jeho slova podložil rvavým výkonem, který v Ottawě ocenili. „Hráli jsme proti skvělému týmu se skvělou soupiskou. Ale nechali jsme tam všechno,“ odfrknul si Jeník. Za necelých 14 minut posbíral víc bodů než jeho slavní soupeři Auston Matthews (1+0), Mitch Marner (0+1), John Tavares (0+3), William Nylander (1+1) nebo Max Pacioretty (2+1).

Jistě, byla to zatím jen příprava, největší hvězdy Calgary i Ottawy odpočívaly, ale v takových zápasech je nutné se zviditelnit. Obzvlášť v novém prostředí.

Počty českých hráčů v NHL v posledních letech slábnou. V sezoně 2022-23 odehrálo aspoň jeden zápas v poli 33 Čechů, v minulé jich bylo už jen 26. A z toho pouze 14 nastoupilo k minimálně 40 duelům základní části. Bylo by záhodno, aby se k nim Klapka s Jeníkem přidali. V přípravě se o to snaží ze všech sil.

Přípravné zápasy NHL:

Florida - Nashville 3:2 (0:0, 3:0, 0:2) - první zápas

Branky: 25. Bennett (Hovorka), 26. St. Martin, 32. Asplund - 47. Smith, 54. Kemell.

Florida - Nashville 6:2 (4:1, 1:0, 1:1) - druhý zápas

Branky: 5. Reinhart, 8. Davies, 15. J. Boqvist, 17. Forsling, 37. Giles, 51. A. Boqvist - 18. Lucchini, 57. Stamkos. Jakub Milota odchytal za Nashville 6:41 minuty a z jedné střely neinkasoval.

Washington - Philadelphia 2:6 (1:2, 1:1, 0:3)

Branky: 18. Cristall, 39. Mirošničenko - 4. a 46. Brink, 17. a 52. Frost, 31. Farabee, 47. Lycksell.

Boston - New York Rangers 2:3 (1:2, 1:0, 0:1)

Branky: 2. Koepke, 33. Kuntar - 11. Mancini, 19. Chytil, 45. Belzile (Chytil).

Edmonton - Winnipeg 3:2 v prodl. (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)

Branky: 4. O'Reilly, 50. Lavoie, 62. Dineen - 1. Gustafsson, 50. Toninato.

New Jersey - New York Islanders 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)

Branky: 3. Hischier, 29. Bratt - 29. Lee, 38. Gauthier, 43. Thiesing, 60. Holmström. Jakub Škarek odchytal za Islanders 30:38 minuty a z osmi střel neinkasoval.

Toronto - Ottawa 5:6 v prodl. (0:1, 1:2, 4:2 - 0:1)

Branky: 43. a 46. Pacioretty, 28. Knies, 44. Matthews, 60. Nylander - 30. a 50. Reinhardt (na první Jeník), 7. Jeník, 32. Gaudette (Jeník), 46. Sebrango (Jeník), 63. Yakemchuk.

Utah - St. Louis 5:3 (0:1, 2:1, 3:1) - hráno v Des Moines

Branky: 30. Carcone, 33. Connauton, 49. Guenther, 59. Cooley, 60. Carcone - 13. Holloway, 24. Malmström, 56. Robertsson. Karel Vejmelka odchytal za Utah 39:32 minuty a dostal jeden gól z 20 střel.

San Jose - Vegas 2:4 (0:1, 0:2, 2:1)

Branky: 47. Celebrini, 48. Toffoli - 7. Burke, 26. Howden, 33. Uronen (Brabenec), 60. Hutton.

Seattle - Calgary 1:6 (0:3, 0:1, 1:2)

Branky: 44. Villeneuve - 12. a 50. Klapka, 2. Bishop, 8. Coronato, 33. Poirier, 52. Frk. Aleš Stezka odchytal za Seattle 20 minut a dostal dva góly z osmi střel.