Článek
Služba vychází v rámci již dvouletého partnerství NHL s Amazonem. Nástroj s využitím umělé inteligence zpracovává údaje ze statisíců vhazování během uplynulých deseti let, rozpoznává jednotlivé hráče připravující se k buly a bleskově vypočítává pravděpodobný výsledek této herní situace.
Systém má být schopen přepočítat pravděpodobnost i v momentě, kdy je jeden z hráčů vykázán a nahrazen jiným. Vyhodnocování má probíhat nejen podle úspěšnosti samotných hráčů, ale také na základě vzájemné bilance aktuální dvojice, která proti sobě stojí, nebo místa, kde se zrovna hra nachází.
Vedení soutěže si od zavádění takových novinek slibuje mimo jiné, že učiní sledování hokeje o něco dynamičtějším, a tedy i zajímavějším pro mladší generace fanoušků.
Tématu se věnujeme také v pořadu Příklep s Patrikem Augustou, jenž v aktuální sezoně vedl jako trenér a sportovní manažer liberecké Bílé Tygry. Právě severočeský celek je znám svou důslednou prací s datovými analýzami.
„Speciálně při těch bulích bylo od Filipa (Pešána) zavedeno s Honzou a Davidem Morkesem, analytiky v Brně, že jsme dostávali podrobné informace a analytická data," říká muž, jenž koučoval tým s dlouhodobě nejlepší bilancí vhazování v extralize.
Pro následující ročník ho nahrazuje zmíněný Filip Pešán, který byl dříve taktéž trenérem a sportovním manažerem a nyní se do Liberce vrací. „Buly je standardní situace a je velice důležitá v jakémkoliv pásmu. Další věc, která na to navazuje, jak si s tím ten tým, který kotouč vyhraje, poradí," dodává Augusta.
Více o vhazováních najdete ve videu z pořadu Příklep.