Článek
BOSTON (od našeho zpravodaje) – Se šesti góly je Pastrňák nejlepším bostonským střelcem, se 14 body pak i nejproduktivnějším hráčem. Ale fanoušci si v jeho podání zvykli na úplně jiné hody. Žádný brankostroj se ovšem nekoná, osmadvacetiletý útočník se střelecky neprosadil sedmkrát v řadě.
Proti Senators se Pasta snažil víc vymýšlet a tvořit hru. Ve 25. minutě pak vybídl ke gólu svého centra Pavla Zachu, který nedbal na beka Nicka Jensena a bekhendem propálil bývalého gólmana Bruins Linuse Ullmarka – 1:1! O 15 sekund později už domácí vedli zásluhou dorážky kapitána Brada Marchanda. Podobně výživnou pasáž ovšem Boston do konce zápasu nepředvedl.
„Je to jednoduché: nevytvořili jsme si toho dost v ofenzivě a nebyli jsme dost hladoví na to, abychom dali vítězný gól,“ popisoval Pastrňák. „Musíme na tom pořád pracovat. Dostávat se před branku a dávat tam puky v pravý čas. A hlavně se usadit v útočném pásmu s pukem na hokejce na víc než pět sekund. Tentokrát jsme ve třetí třetině nic moc neměli. Jezdili jsme nahoru dolů místo toho, abychom se udrželi na puku, dostali ho do hloubky a vytvořili si nějaký delší čas v pásmu,“ rozebíral.
Číslo 88 naprosto přesně vystihlo největší současný bostonský problém. Formace vypadají nesourodě, nějakou sofistikovanější souhru byste hledali těžko, i když Pastrňák má evidentně přehled. Jenže pokaždé taky nenajde pochopení u spoluhráčů. Od spojení se Zachou na centru se ale dají čekat lepší momenty, než jaké Bruins přinesla spolupráce Pastrňáka se švédskou letní posilou Eliasem Lindholmem.
„Zatím ani jeden nejsme spokojeni s individuálními výkony, přece jen jsme se poznali letos – a třeba je dobře, že jsme teď rozhozeni a najdeme si každý tu svoji hru,“ tvrdil Pastrňák. „Až se budeme cítit dobře, tak nás třeba dají zpátky dohromady a tu souhru najdeme. Za začátku to nefungovalo, o to těžší bylo, když pak prohráváte jako tým. Musíme hlavně najít cestu, jak začít vyhrávat.“
Kouč Jim Montgomery po předchozím utkání s Calgary označil formaci, kde hrají dva Češi a zkušená posila Tyler Johnson jako nejlepší na ledě.
„Johnny je velice zkušený hráč, je v lize už pěkně dlouho a zkušenosti tam jsou. Samozřejmě musíme zapracovat na souhře, ale jsme spolu jen dva zápasy a jeden trénink, tak uvidíme, jak to bude dál,“ řekl Pastrňák, kterému ve třetí třetině Montgomery místo Johnsona poslal do lajny Marchanda.
„V týmu se známe a víme, co každý spoluhráč dovede. Nemám problém najít chemii s kýmkoliv,“ prohlásila největší hvězda Bruins. Ani Pastrňáka přitom v nedávném utkání se Seattlem neměl Montgomery problém posadit na třetí třetinu. Jak vzal klíčový bostonský hráč takovou „potupu“?
„Tohle se mi stalo už pár dní nazpátek a já se posunul dopředu. To je rozhodnutí trenéra, já to respektuju, jsem profesionál, takže jsem na druhý den přišel na trénink se zlepšit a jedeme dál. Musím být lepší,“ prohlásil hráč, jehož dres se ve fanshopu vedle TD Garden prodává za 260 dolarů (asi 6 tisíc Kč).
Kup si pic.twitter.com/yozZ9rU82P
— DJ Židle (@MarekBurkert) November 9, 2024
Za Pastrňákovým současným trápením někteří vidí až příliš krátké léto. V květnu Pasta spěchal spolu se Zachou po vyřazení ve druhém kole play off (s Floridou) posílit národní tým na mistrovství světa. Po zisku zlata se ocitl ve víru divokých oslav, v srpnu se navíc oženil s dlouholetou švédskou přítelkyní Rebeccou. Času na přípravu nebylo tolik, rychlostně to evidentně není ideální.
„Hlavně jsem byl v létě zraněný měsíc a půl,“ připomněl Pastrňák. „Bylo to složité hlavně mentálně, protože v létě se připravuješ na celou sezonu, a když tak dlouho nemůžeš nic dělat, tak v hlavě je to těžké. Ale s každým zápasem se cítím líp a líp.“
Tak třeba už v blízké době uvidíme zase Pastrňáka, který hokejem baví sebe i fanoušky. Jeho rozlučka: „Díky, chlapi!“ zněla tentokrát víc naštvaně než srdečně.