Článek
BOSTON (od našeho zpravodaje) – Patrice Bergeron už je v hokejovém důchodu, David Krejčí jakbysmet a role prvního bostonského centra v minulé sezoně připadla Pavlu Zachovi, který si 59 body (21+38) vytvořil osobní rekord. Bruins v čele s generálním manažerem Donem Sweeneym ale měli jiné plány a svoje představy zhmotnili příchodem 29letého Švéda.
„Pomůže nám v ofenzivě, je dostatečně kreativní, vyhrává buly. Jsme nadšení, že Lindholma máme,“ vyprávěl GM. V praxi je to ale složitější. A pověst, jakou si forvard s jedenácti odehranými sezonami v NHL přinesl z angažmá v Carolině, Calgary a naposledy ve Vancouveru, se nenaplňuje.
„Někdy si to sedne, někdy ne. Nehráli jsme spolu moc přípravných zápasů a ty body jsme pak nedělali,“ řekl pro Sport.cz Zacha, který v první lajně uvolnil místo centra Lindholmovi a přesunul se na levé křídlo.
A kohoutek s góly a asistencemi se utáhl. Za prvních 14 zápasů měl Zacha bilanci 1+2. „Některé věci nejsou, jak by si člověk představoval. Trenér (Jim Montgomery) mi říkal před sezonou, že nás dá spolu a pak se uvidí, co a jak.“
Když měl i Lindholm sedm zápasů bez bodu, kouč se odhodlal do elitního útoku sáhnout a místo Zachy do něj poslal kapitána Brada Marchanda. V Carolině, odkud si Bruins odvezli debakl 2:8, pak společně s českými spoluhráči nastoupil John Beecher. Efekt: nula.
Montgomery je typem kouče, který rozhodně nemá problém zběsile měnit složení útočných formací, i když třeba všechno vychází. Testuje si totiž záložní varianty pro těžší časy. „Hrál jsem i s Coylem a Brazeauem. Když bude potřeba nasadit nás na nějaké dobré lajny a ubránit je, tak víme, že to nebude špatná kombinace,“ tvrdí Zacha, kterého ale kouč trochu znejistěl, když s ním možná až moc šachoval. Jednou centr, jednou levé křídlo, pak zase pravé.
V posledním zápase s Calgary se však začala rýsovat varianta, která už z letmého pohledu nevypadala zle. Boston podepsal 34letého veterána Tylera Johnsona, někdejšího člena nebezpečné lajny Tampy, na kterou by sedly vtipy typu: Potkají se Čech, Rus a Američan. S Ondřejem Palátem a Nikitou Kučerovem stvořil Johnson u Lightning nesmírně efektivní útok přezdívaný Triplets (Trojčata).
„Potřebujeme od něj vyzrálost,“ řekl Montgomery, který proti Flames Johnsona poslal na křídlo k českým útočníkům. A hned se to projevilo. Zacha krásným gólem prolomil střelecký půst, Pastrňák dvakrát asistoval. „Hráli vážně dobře. Tahle formace byla naše nejlepší ofenzivní lajnou,“ tvrdil spokojeně kouč.
Váznoucí souhra a Pastrňákova slabší produktivita jsou v Bostonu od začátku sezony velkým tématem. Český útočník je aktuálně se součtem 6+7 až na 46. pozici v bodování sezony. Montgomery navíc přilil olejíčku do ohně, když nechal největší hvězdu Bruins sedět na poslední třetinu utkání se Seattlem.
„Bostonský kouč umí udělat rozhodnutí, která nejsou příjemná – a fanoušci je občas neberou moc pozitivně. Ale dělá to pro dobro týmu,“ myslí si legenda Devils Patrik Eliáš.
Pastrňákova dvacetiminutovka na střídačce byla ale také zásadním vzkazem pro zbytek týmu. „Otevřelo nám to oči všem,“ říká Zacha, vedle kterého by si teď česká 88 měla postupně navyšovat sebevědomí i bodový účet.
„U hráče Pastrňákova kalibru je to jen otázka času,“ myslí si Montgomery.