Článek
Loni bylo draftováno 20 Rusů a 4 Bělorusové, v roce 2022 byl součet 20+1, v roce 2021 dokonce 29+3. Zámořské týmy v napjaté době nemají kontrolu nad vývojem svých perspektivních hráčů, panují i obavy, zda a kdy se tito hokejisté rozhodnou do Severní Ameriky vydat. Přesto na Rusy stále ukazují.
„V tuto chvíli je to spíše hazard,“ řekl agentuře AP pod podmínkou anonymity jeden z generálních manažerů. „V Rusku jste vydáni na milost a nemilost jejich klubu.“ Za ten risk to prý ale stojí.
Philadelphia si v roce 2015 zamluvila v draftu gólmana Ivana Fedotova, ale jeho příjezdu se dočkala až letos, po devíti letech. Brankář sice s Flyers uzavřel kontrakt, jenže ruské úřady mu před dvěma lety cestu za oceán zatrhly a poslaly ho vykonávat službu na odlehlou vojenskou základnu za polárním kruhem. Pak navíc musel uzavřít smlouvu a chytat za moskevské CSKA.
Co tedy udělal generální manažer Philadelphie Danny Briére loni? Jako sedmičku draftoval útočníka Matveje Mičkova a ve třetím kole ještě gólmana Jegora Zavragina.
NHL po začátku invaze sice odstřihla ruské fanoušky, když pozastavila tvorbu oficiálních ligových stránek v azbuce, ale jinak s Rusy nemá problém. Sport.cz byl loni v Montrealu u toho, když komisionář Gary Bettman s ironickým úsměvem reagoval na výzvy českého brankáře Dominika Haška, jenž požadoval zákaz startu ruských hokejistů v NHL.
Jedním z mála Rusů, kteří vyjádřili svůj odpor vůči Putinově politice a agresi na Ukrajině, byl obránce Nikita Zadorov, jenž naposled působil ve Vancouveru. Jinak je kolem tohoto tématu ticho.
„Nepřijde mi fér, abych se hráčů ptal na válku,“ řekl Sport.cz novinář ze San Jose Sheng Peng a vyjádřil tím náhled drtivé většiny zámořských médií. Třeba ve Washingtonu je to úplně tabu a referuje se převážně jen o tom, jak kapitán Capitals Alexandr Ovečkin dohání v historické střelecké tabulce Waynea Gretzkého…
Zámořská soutěž se k Rusku rozhodně neotáčí zády. Před pár dny bylo oznámeno, že do Hokejové Síně slávy bude uveden bývalý hráč Detroitu Pavel Dacjuk, zatímco třeba Alex Mogilnyj, který na sklonku 80. let prchl ze sovětského ráje a v NHL vyhrál Stanley Cup a nastřílel 473 branek, na vstup do pantheonu hvězd pořád čeká.
Letos se do top 10 draftu dostali dva Rusové a jeden Bělorus. A jejich kluby se postaraly, aby z toho byla v aréně Sphere i trochu show. Jméno dvojky, běloruského beka Arťoma Levšunova, kterého si vybralo Chicago, oznamovala loňská jednička a nejlepší nováček uplynulé sezony NHL Connor Bedard. Petrohradského útočníka Ivana Děmidova (5.) zase zvala na pódium jménem Montrealu zpěvačka Céline Dion a obránce Antona Silajeva draftovaného jako č. 10 pak legenda New Jersey, gólman Martin Brodeur.
Když generální manažeři a většina skautů NHL nemůžou do Ruska, rozhodl se hráčský agent Daniel Milstein, který má ve své stáji Nikitu Kučerova, Artěmije Panarina nebo Andreje Vasilevského, uspořádat na Floridě testování ruských nadějných mladíků. Jen jeden ze 32 týmů NHL pozvánku na akci odmítl.
„Možná jsme tam měli talentovanější hráče než na Draft Combine v Buffalu. I když kluby cítí jisté riziko, pokud teď draftují ruského mladíka,“ prohlásil kyjevský rodák Milstein.
Třeba Buffalo tak sleduje vývoj kolem útočníka Prochora Potapova, kterého si vybralo ve druhém kole před třemi lety. Jednadvacetiletý mladík má ale smlouvu s CSKA ještě na příští sezonu. A bylo mu nabídnuto její prodloužení o dalších pět let.
Se zájmem zámořských klubů o ruské hráče to však nijak zvlášť neotřese.