Messier, Gretzky, Kreider. Rangers oslavují monstrózní obrat. Carolinu nespasil ani zákrok hodný Supermana

Bum, ťuk, prásk. Čistý hattrick Chrise Kreidera šokoval a rozplakal fanoušky Caroliny. New York Rangers už jako první ze všech postoupili do druhého kola play off, jako první rozrazili i brány konferenčního finále. Obrat z 1:3 na 5:3 v šestém utkání s hokejisty Hurricanes se zařadil ke slavným kapitolám kroniky týmu z Manhattanu.

Sestřih rozhodujícího zápasu Carolina - New York RangersVideo: nhl.com

„O druhé pauze nám řekl, že aspoň jeden gól dá,“ pousmál se Kreiderův spoluhráč Vincent Trocheck. Hokejku, se kterou poslal soupeře na dovolenou, newyorský střelec tří gólů při odchodu z ledu ovšem rytířsky věnoval malému klukovi v dresu Hurricanes. A Rangers si mohou chvíli vydechnout, než jim souboj mezi Bostonem a Floridou přiřadí soupeře (zatím 2:3).

Domácí přitom více než dvě třetiny živili naději na vyrovnání série a případnou otočku z 0:3 na zápasy, což v dějinách Stanley Cupu dosud zvládly jen čtyři týmy. A u toho také zůstalo, i když Martin Nečas 82 sekund před koncem první části pověsil puk pod horní tyčku po přihrávce Jordana Martinooka.

Na druhý zásah Hurricanes sice za necelou minutu odpověděl Trocheck, ale v polovině zápasu pláchl obraně Rangers Sebastian Aho a s hosty to za stavu 1:3 vypadalo bledě. Obzvlášť, když pak Martinook naprosto nevídaným skokem na brankové čáře zastavil puk po brejku newyorského beka Ryana Lindgrena a PNC Arena byla na nohou. „Byl to ohromný zákrok, který ukázal, v čem je Jordan skvělý. Nikdy se nevzdává,“ řekl finský forvard Caroliny Sebastian Aho. „V hale je Superman,“ jásali fanoušci.

Zázračný zákrok Martinooka.Video: nhl.com

To ještě netušili, jak je ve třetí třetině přejde humor. Kreider nejprve využil zaváhání gólmana Frederika Andersena, který si u tyčky nepokryl puk. Poté zlomil bídnou bilanci přesilovek Rangers tečí střely Andreje Panarina. A třetí hřeb do rakve sezony Hurricanes zatloukl dorážkou z brankoviště. Na potopení Caroliny stačilo Kreiderovi necelých devět minut. V klubové historii Rangers dosud jen Mark Messier (1994) a Wayne Gretzky (1997) zaznamenali tři góly během jedné třetiny.

Trefa Barclayho Goodrowa do prázdné branky pak domácím definitivně zatlačila oči. A Rangers tak podruhé za poslední tři roky budou usilovat o titul králů Východní konference. Před dvěma lety jim ho ovšem sebrala Tampa.

„Znamená to, že nás čeká ještě hodně hokeje,“ vtipkoval Kreider, ale vzepětí Caroliny, která po třech porážkách mohutně usilovala o srovnání série, přidělal Rangers vrásky. „Po druhé třetině se toho moc nenamluvilo,“ přikývl Trocheck. Ale hosté odmítli nervy případného sedmého utkání o všechno. „Všech dvacet hráčů do toho neskutečně šláplo,“ cenil si.

„Opravdu výjimečné,“ oddechl si newyorský lídr Mika Zibanejad. „Za stavu 3:0 na zápasy se nám to tady nepodařilo uzavřít, v pátém utkání jsme nebyli s naším výkonem spokojeni. Ale hrát sedmý zápas jsme určitě nechtěli,“ řekl švédský útočník.

„Monstrózní,“ prohlásil o Kreiderově výkonu kouč Rangers Peter Laviolette. „Den před utkáním přitom ani nebyl na ledě,“ vrtěl hlavou.

„Do třetí třetiny jsme samozřejmě vstupovali se skvělým pocitem,“ tvrdil domácí Martinook. „Vědomí, že jsme si to takhle nechali proklouznout nás… sžírá. A ještě hodně dlouho sžírat bude,“ smutnil.

„Takový tým jako Rangers nemůžete pustit k tolika gólům. Jenže právě to jsme udělali. Tohle je drsný způsob, jak zakončit opravdu dobrý rok. Kluci hráli celou sezonu na doraz, ale pamatovat si budou tenhle zápas. A to je tvrdé,“ povzdechl si kouč Caroliny Rod Brind’Amour.

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale, které se hraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024, se posunulo do vyřazovací fáze. Česká reprezentace obsadila v základní skupině čtvrté místo a do play off nepostoupila.