Článek
Kanaďan Price získal Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče sezóny, nejlepším hráčem ho zvolila i Hráčská asociace NHLPA, která uděluje Ted Lindsey Award. Sedmadvacetiletý gólman získal také Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře ročníku.
Hudler, jehož vítězství v anketě se příliš neočekávalo, dostal od profesionálních hokejových novinářů rovných 700 bodů. Druhý skončil ruský veterán Pavel Dacjuk, jenž za českým reprezentantem zaostal o 52 bodů. Třetí skončil s 379 body Slovinec Anže Kopitar z Los Angeles.
"Vím, že Wayne Gretzky získal tuto cenu pětkrát. Uděluje se od roku 1925 a jsem první Čech, který ji vyhrál," řekl Hudler po vyhlášení.
Za sezónu nasbíral Hudler jen 14 trestných minut, což je nejméně mezi hráči z první dvacítky kanadského bodování. V 78 zápasech si připsal 76 bodů za 31 branek a 45 asistencí, díky čemuž skončil celkově osmý v produktivitě. Pomohl Flames k první účasti v play off od roku 2009.
Pro cenu si přišel v ponožkách
Hudler při slavnostním vyhlášení v MGM Grand Garden Areně pobavil. Na pódium přišel bez bot jen v ponožkách v červených barvách Flames. "Boty mě tlačily. Seděl jsem tu hodinu a půl. Nedalo se to vydržet. Myslel jsem, že Lady Byng bude první cena v programu, ale nebyla. Ale zjevně je nejdůležitější," bavil přítomné Hudler.
Další útočník Jakub Voráček z Philadelphie byl zařazen od prvního All Star týmu soutěže, kam se dostal jako první Čech od roku 2006. Tehdy mezi nejlepší šesticí figuroval při působení v New Yorku Rangers Jaromír Jágr. Pětadvacetiletý Voráček, který skončil s 81 body za 22 branek a 59 asistencí z 82 utkání pátý v produktivitě, dostal na pozici pravého křídla 491 bodů. O 21 bodů za ním zaostal Rus Vladimir Tarasenko z St. Louis a Hudler se zařadil se 175 body na třetí místo.
Voráček byl v nejlepší šestce sezóny jako čtvrtý český hokejista v historii. Jágr byl takto oceněn celkem sedmkrát (v letech 1995, 1996, 1998 až 2001 a 2006). Šestkrát se to povedlo brankáři Dominiku Haškovi (1994, 1995, 1997 až 1999 a 2001) a jednou Patriku Eliášovi (2001).
Price už vyhrál olympiádu, Stanley Cup mu chybí
Sedmadvacetiletý Price přebíral celkem čtyři trofeje, protože už po skončení základní části měl jistou William M. Jennings Trophy pro brankáře týmu, který v sezóně obdržel nejnižší počet branek. O tu se podělil s Coreym Crawfordem z Chicaga. Takovou sbírku cen opora Montrealu nečekala.
"Já jsem byl vděčný za to, že tady vůbec mohu být. Opravdu nevím, co říci. Je to úžasná zkušenost. Celá sezóna byla úžasná. Ale je tu stále jedna věc, které chci dosáhnout," prohlásil Price, který si přeje triumf ve Stanleyově poháru. Ten olympijskému vítězi ze Soči chybí.
V hlasování novinářů v boji o Hart Trophy vyhrál suverénně se 1498 body před útočníky Alexandrem Ovečkinem z Washingtonu (888 bodů) a Johnem Tavaresem z New Yorku Islanders (739). Na prestižní cenu dosáhl jako první gólman od roku 1992, kdy ji přebíral Jose Theodore rovněž v dresu Montrealu.
V hlasování samotných hráčů o Ted Lindsay Award rovněž předčil majitele Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce Ovečkina a držitele Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče Jamieho Benna z Dallasu. Za nejlepšího gólmana jej vybrali jasně před Pekkou Rinnem z Nashvillu a Devanem Dubnykem z Minnesoty generální manažeři.
Nejvýše Price stavěl Ted Lindsay Award. "Nic proti ostatním, ale hodně si toho cením, protože proti těm klukům hraju. Bojujeme proti sobě, a je to opravdu zvláštní ocenění, když pro mě hlasují," dodal Price. Bývalou Lester B. Pearson Award získal teprve jako třetí gólman v historii po Mikeovi Liutovi (1981) a české legendě Haškovi (1997 a 1998).
Přehled vítězů individuálních cen hokejové NHL: |
---|
Hart Memorial Trophy (nejužitečnější hráč podle Asociace profesionálních hokejových novinářů): Carey Price (Montreal). |
Ted Lindsay Award (nejužitečnější hráč NHL podle členů Hráčské asociace NHLPA): Carey Price (Montreal). |
Vezina Trophy (nejlepší brankář): Carey Price (Montreal). |
Calder Memorial Trophy (nejlepší nováček): Aaron Ekblad (Florida). |
Frank J. Selke Trophy (nejlépe bránící útočník): Patrice Bergeron (Boston). |
Jack Adams Award (nejlepší trenér): Bob Hartley (Calgary). |
James Norris Memorial Trophy (nejlepší obránce): Erik Karlsson (Ottawa). |
Lady Byng Memorial Trophy (hokejový gentleman): Jiří Hudler (Calgary). |
Bill Masterton Memorial Trophy (vytrvalost, sportovní přístup a oddanost hokeji): Devan Dubnyk (Minnesota). |
NHL Foundation Player Award (za charitativní činnost): Brent Burns (San Jose). |
Mark Messier Leadership Award (pro vůdčí osobnost): Jonathan Toews (Chicago). |
King Clancy Trophy (za vůdčí schopnosti a humanitární činnost): Henrik Zetterberg (Detroit). |
General Manager Of The Year Award (nejlepší generální manažer): Steve Yzerman (Tampa Bay). |
Přehled již dříve jistých vítězů trofejí: |
Art Ross Trophy (nejproduktivnější hráč základní části NHL): Jamie Benn (Dallas) - 87 bodů. |
Maurice Richard Trophy (nejlepší střelec): Alexandr Ovečkin (Washington) - 53 branek. |
William M. Jennings Trophy (pro brankáře z týmu, který v základní části NHL obdržel nejmenší počet branek): Corey Crwaford (Chicago) a Carey Price (Montreal) - 189 inkasovaných gólů. |
První All Star tým: Carey Price (Montreal) - Erik Karlsson (Ottawa), P.K. Subban (Montreal) - Jakub Voráček (Philadelphia), John Tavares (NY Islanders), Alexander Ovečkin (Washington). |
Druhý All Star tým: Devan Dubnyk (Minnesota) - Drew Doughty (Los Angeles), Shea Weber (Nashville) - Vladimir Tarasenko (St. Louis), Sidney Crosby (Pittsburgh), Jamie Benn (Dallas). |
All Star tým nováčků: Jake Allen (St. Louis) - Aaron Ekblad (Florida), John Klingberg (Dallas) - Filip Forsberg (Nashville), Johnny Gaudreau (Calgary), Mark Stone (Ottawa). |