Článek
Proč spousta talentovaných, ale i zavedených hráčů nechce svoji budoucnost dlouhodobě spojovat s klubem z Ohia, by bylo na širší rozbor. Faktem je, že za Columbus už nechtěl hrát ani Jiříček, před nímž se k odchodu rozhodli třeba Sergej Bobrovskij, Artěmij Panarin, Matt Duchene, Seth Jones, Pierre-Luc Dubois, Patrik Laine…
Když se mluvilo o ne zrovna nejlepší pověsti skoro milionového města, Jiříček se přitom Columbusu zastával. „Tři minuty od zimáku mám byt, na tréninky chodím pěšky. Autem je to na letiště 10 minut. Všechno na jednom místě. Na tripu si užijete New York nebo Boston a pak jste rádi za ten klid a pohodu v Columbusu,“ vyprávěl v rozhovoru pro Sport.cz.
Problém byl jinde. Blue Jackets Jiříčka draftovali jako ofenzivního beka. Záhy mu ale začali vyčítat nedostatek zodpovědnosti v obraně, občasné chyby plynoucí z přílišného útočného zápalu. Jenže plzeňský zadák není z těch, kteří by svým herním stylem nechali příliš manipulovat. Když musel na farmu do Clevelandu, hned se ozval, že nesouhlasí.
„Doufám, že mě nikdy nebudou chtít předělat. Můžu hrát dopředu, produkovat body a pomoct týmu v přesilovkách,“ věřil. Tohle přání si ale plnil jen v záložním týmu. Letos byl v play off nejlepším hráčem a nejproduktivnějším obráncem Monsters, které v Calder Cupu dotáhl do konferenčního finále. V něm padli až v sedmi zápasech s pozdějšími vítězi z Hershey. Takhle nějak chtěli Jiříčka vídat i fanoušci Columbusu.
V létě se s ním ostatně počítalo do druhého obranného páru, jenže po kempu bylo všechno jinak. Místo rozletu měl Jiříček zase přistřižená křídla. A když z tábora Blue Jackets přišly zprávy, že se na ledě bojí udělat chybu, bylo jasné, že je něco špatně. Jiříček se bojí udělat chybu? Vždyť je to úplně absurdní.
V Ohiu nenechali šestku draftu ani se pořádně nadechnout. Neměl vytížení (v této sezoně průměr 11:12 minuty v pouhých 6 startech v NHL), nechodil na přesilovky, v klíčových momentech seděl a ztratil zápal.
Trejd do Minnesoty by měl být tou jiskrou, která mu znovu zažehne motory. Generální manažer Bill Guerin vidí Jiříčkův obří potenciál, i když budoucí jedničku obrany si Wild šlechtí v Brocku Faberovi, druhém nejlepším nováčkovi minulé sezony. Defenziva složená z třicátníků (Jared Spurgeon, Jonas Brodin, Zach Bogosian, Jon Merrill) však bude potřebovat okysličit.
„Někoho takového v systému nemáme. Líbí se mi na něm jeho výška (193 cm), celý život hrál na vysoké úrovni, exceloval v AHL. Možná potřeboval jen změnu,“ věří Guerin, bývalý skvělý útočník.
Jiříček může ukázat, že se v Minnesotě nepletou. A jeho zřejmý talent konečně vynikne i v zámořské konfrontaci na nejvyšší úrovni.