Florida - Edmonton 4:1Stav série 2:0Florida vyhrála ve finále NHL i druhý zápas

Hokejisté Floridy zvítězili ve druhém utkání finále play off NHL nad Edmontonem 4:1 a vedení v sérii navýšili na 2:0. Panthers rozhodli zápas třemi góly ve třetí třetině, kdy se dvakrát trefil Evan Rodrigues.

Sestřih utkání Florida–EdmontonVideo: sntv

Jedinou branku Oilers, na jejichž ledě bude ve čtvrtek souboj o Stanley Cup pokračovat třetím duelem, dal Mattias Ekholm.

Ten ve 12. minutě prolomil finálovou neprůstřelnost Sergeje Bobrovského a poslal Edmonton do vedení 1:0. Švédský hokejista se po asistenci Connora McDavida dostal do přečíslení dva na jednoho a střelou mezi betony nachytal ruského gólmana v brance Panthers.

Oilers dali první gól ve finále od roku 2006 a v sérii se poprvé dostali do vedení, které jim ale příliš dlouho nevydrželo.

Floridský hokejista Aleksander Barkov se sbírá z ledu ve druhé utkání finále Stanley Cupu

Domácí těsně před polovinou duelu zásluhou Nika Mikkoly srovnali a třemi góly ve třetí třetině stav zápasu otočili. Důležité trefy na 2:1 a 3:1 obstaral Rodrigues, jenž je s třemi přesnými zásahy nejlepším střelcem dosavadního průběhu finálové série.

„Snažil jsem si ty momenty po gólu užít naplno, hlavní ale je, že jsme zvládli oba domácí zápasy. Nesmíme se však nechat unést. Naše hlavy musí směřovat jen k duelu v Edmontonu,“ řekl Rodrigues.

Kanadský útočník se poprvé prosadil ve 44. minutě, kdy si našel odražený puk v levém kruhu pro vhazování a přesnou ranou do horní části branky vstřelil vítězný gól zápasu. Druhou branku přidal o devět minut později.

V přesilové hře tečoval za Skinnera nabídku Antona Lundella a zařídil Panthers pohodlný dvoubrankový náskok. Definitivní podobu výsledku dal v čase 57:32 obránce Aaron Ekblad, jenž se trefil do prázdné branky a dal první gól ve finále Stanley Cupu.

Definitivní podobu výsledku dal v čase 57:32 obránce Aaron Ekblad, jenž se trefil do prázdné branky a dal první gól v aktuálním play off. „Stále se držíme naší hry. Je nám jedno jestli vedeme nebo prohráváme, prostě hrajeme takový hokej, jaký potřebujeme,“ řekl Ekblad.

Ofenzivní hvězdy Oilers zatím ve finále střelecky mlčí. Nejproduktivnější hráč play off Connor McDavid v úvodních dvou zápasech série zaznamenal jednu asistenci, Leon Draisaitl zatím nebodoval.

Na první přesný zásah ve finále čeká i nejlepší střelec play off Zach Hyman. „Není to ideální, doufám, že to doma zlomím,“ uvedl dvaatřicetiletý Kanaďan, jenž v dosavadním průběhu vyřazovacích bojů nasázel 14 branek.

Edmonton v bojích o Stanley Cup v domácím prostředí vyhrál šest z dosavadních devíti zápasů. Nyní by potřeboval přidat další dva. „Máme další šanci ukázat svou sílu a dostat se z nepříznivé situace. Nebude to jednoduché, ale rozhodně to bude vzrušující,“ řekl před přesunem série do Kanady McDavid.

„Jsem zvědavý, jak na celou situaci dokážeme zareagovat. Těším se na to, že poněkolikáté v sezoně dokážeme, že se v nás lidé mýlí. Vím, jak dobří umíme být, když jsme přitlačení ke zdi,“ dodal McDavid.

Finále Stanleyova poháru - 2. zápas:
Florida - Edmonton 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 30. Mikkola (Lundell, Tarasenko), 44. Rodrigues, 53. Rodrigues (Lundell, Ekman-Larsson), 58. Ekblad (Bennett) - 12. Ekholm (McDavid, Bouchard). Rozhodčí: Hebert, Rooney - Berg, Daisy. Vyloučení: 6:5, navíc Foegele 5 min. a do konce utkání, Desharnais, Carrick (všichni Edmonton) oba do konce utkání. Využití: 1:0. Střely na branku: 29:19. Diváci: 19.673. Hvězdy zápasu: 1. Rodrigues, 2. Lundell, 3. Bobrovskij (všichni Florida). Stav série 2:0.
Florida: Bobrovskij - Ekblad, Forsling, Montour, Mikkola, Kulikov, Ekman -Larsson - Reinhart, Barkov, Verhaeghe - Rodrigues, Bennett, M. Tkachuk - Tarasenko, Lundell, Luostarinen - Okposo, Stenlund, Lorentz. Trenér: Paul Maurice.
Edmonton: S. Skinner - Bouchard, Ekholm, Broberg, Kulak, Desharnais, Nurse - Hyman, McDavid, Nugent-Hopkins - Henrique, Draisaitl, Holloway - E. Kane, R. McLeod, Foegele - C. Brown, Carrick, Janmark. Trenér: Kris Knoblauch.

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale se hraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024. Nechybí ani český národní tým pod vedením nového trenéra Ivana Haška, v základní skupině F se Češi střetli s Portugalskem, Gruzií a čeká je také zápas s Tureckem.