Článek
Připomeňme, že prvním ryzím Evropanem v NHL se roku 1965 stal švédský křídelník Ulf Sterner, prvním Čechem pak v roce 1970 Jaroslav Jiřík. „Samozřejmě v NHL prošlapávali evropskou cestu Švédové. Börje Salming, tihle staří pardálové, ale pořád to byla taková exotika," líčí bývalý reprezentační forvard, který v letech 1990 až 1992 odehrál 55 utkání v NHL, než zamířil do švédského MODO.
Nabízí se otázka, zda právě Philadelphia byla tím správným místem pro evropské hokejisty vyznávající techničtější styl hry. „Trenér a později manažer Paul Holmgren byl známý tvrďák, bijec. On chtěl ten klasický all time hockey, nahoďte to a běžte se mlátit," vypráví Hosták.
Zároveň připomíná, že Philadelphia vyhrála v letech 1974 a 1975 dvakrát po sobě Stanleyův pohár, přestože v obou sezonách byla nejvylučovanějším mužstvem. Tento styl se pro klub stal charakteristický i v pozdějších letech.
Nicméně i u Letců se našel prostor pro hokejisty s úplně odlišným pojetím hry. „Když jsem přišel do Philadelphie, byl tam Per-Erik Eklund, z něj byli nadšení. On na ledě tančil, byl takový elegán, hrál si s pukem s takovou malou hokejčičkou a přinesl tam úplně jiný duch," vypráví v hokejovém studiu Sport.cz.
Podle Hostáka se dnes v NHL už nedělají rozdíly mezi hráči ze Severní Ameriky a Evropany. „Teď nálepku Evropanů nikdo nemá, protože soutěž je tak mezinárodní, že už tam hraje kdekdo a nikdo neřeší, jestli je odtamtud nebo odtamtud," soudí hokejový expert České televize.
Více k tématu najdete v hlavním videu tohoto článku. Celý Příklep si také můžete přehrát nejen jako video, ale také v podcastové podobě.