Článek
„Měli jsme tady neskutečný tým a partu, kterou dali kluci dohromady,“ vyzdvihoval Pastrňák. Že právě on rozhodne finále, už dopředu věštil Jaromír Jágr, který pak Pastrňákovi dával cenu pro nejlepšího hráče utkání, což bylo vlastně symbolické předání hokejového žezla.
Hokejisté během dvou týdnů nadchli a sjednotili národ, pro mladší generaci, která už zná Nagano jen z hokejových učebnic, měl turnaj podobnou magickou sílu, až si od mnohých vysloužil přezdívku „Pragano“. „Tato země takové vítězství potřebovala jako sůl. Chybělo nám nové Nagano a vy jste ho přinesli. A i kdyby to bylo jen na chvilku, že jsme hrdí Češi, tak to stálo za to,“ říkal prezident Petr Pavel, když hokejistům gratuloval v kabině.
Skutečně čeští Montekové a Kapuleti na čas odložili politické sváry, protože je usmířila báječná hokejová jízda Prahou. Lukáš Dostál byl zvolen nejlepším brankářem turnaje, v All star týmu ho ještě doplnil útočník Roman Červenka.
Nejužitečnějším hráčem se stal Švýcar Kevin Fiala, který má české rodiče a jeho babička bydlí nedaleko od O2 areny, však ho taky publikum při vyhlášení odměnilo ovacemi. „Snad ještě nikdy nebylo v tak důležitém zápase mistrovství světa publikum tak vášnivé, zároveň spravedlivé a znalé. Diváci projevili soupeři tolik respektu, měli jsme husí kůži,“ psal švýcarský novinář Klaus Zaugg.
Rekordní návštěvnost šampionátu v Praze a v Ostravě tuzemskému hokeji vygenerovala rekordní zisk, který činí 540 milionů korun. Jenže ač to byl pro svaz zlatý rok, dávno není vše zalité sluncem a aktuálně to vře mezi šéfem Hadamczikem a lidmi ve výkonném výboru. Šampionát sice spojil, ne však navěky…
Zlaté dohmaty |
---|
Čeští plavci zažívali opojné pocity, kdy na vrcholné akci dohmatávali jako první. Barboře Seemanové to při návratu z ME v Bělehradě na krku cinkalo jako na alpských pastvinách, když na sebe narážely zlata na 100 a 200 m a stříbro na 400 m kraul s bronzem na 200 m polohově. Kristýna Horská si vezla zlato na 200 m prsa, Barbora Janíčková stříbro na 100 m kraul a Daniel Gracík bronz na 50 m motýlek. V olympijském bazénu Seemanová obhájila šesté místo z Tokia, ale zanedlouho u něj přece hrála česká hymna. Nevidomý šestnáctiletý David Kratochvíl získal kompletní sadu paralympijských kovů v čele se zlatem na 400 m kraul. (sob) |