Kazachstán - Polsko 3:1SESTŘIH: Kazachstán uhájil příslušnost k elitě, do nižší divize poslal Poláky

Hokejisté Kazachstánu porazili v přímém souboji o udržení elitní kategorie mistrovství světa Polsko 3:1. Zápas rozhodli ve třetí třetině, gólem a asistencí se na jejich výhře podílel Nikita Michajlis. Polsko získalo v ostravské skupině B bod a po roce opět sestoupilo do nižší divize.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih utkání Kazachstán - PolskoVideo: Česká televize

Začátek utkání byl z obou stran opatrný a brankáři Šutov a Murray prakticky nemuseli čelit žádným střeleckým pokusům. Bezbrankový stav se změnil v 10. minutě, kdy se v přesilové hře prosadil útočník Walega a vstřelil první polský přesilovkový gól na turnaji.

Kazaši ale dokázali o tři minuty později odpovědět, když Murray kapituloval z první vážnější akce. Prostřelil jej Michajlis. Při následném vyloučení Zygmunta ohrozil amerického rodáka v polské brance obránce Beketajev, Murray byl ale pozorný.

MS v hokeji 2024

87. ročník mistrovství světa v hokeji se konal v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj hostila města Praha a Ostrava. Zlatou medaili získala česká reprezentace. Kompletní výsledky MS v hokeji 2024 najdete zde.

I úvod druhé části se nesl ve znamení akcí bez zakončení, až v polovině zápasu nebezpečně střílel Panjukov. Šutova na druhé straně ohrozila tečovaná střela Kolusze. Poláci následně dvakrát za sebou dostali výhodu přesilové hry, podruhé překonat kazašského brankáře nedokázali. Svůj tým Šutov podržel i v závěru druhé části.

Poláci, vědomi si nutnosti vyhrát v základní hrací době, byli mírně aktivnější. Kazaši, kteří v předešlých dvou zápasech inkasovali celkem 18 branek, se ale soustředili na pozornou obranu a nepouštěli soupeře do šancí. V polovině třetí třetiny se navíc podařilo Kazachstánu uzavřít soupeře v pásmu a Orechov prostřelil Murraye.

O pět minut později navíc přidal z brejku třetí gól Starčenko. Poláci se pokoušeli duel zdramatizovat v přesilové hře povýšené odvoláním brankáře, Šutova ale nepřekonali.

Živě z dějiště hokejového mistrovství světa - 20. 5. 2024Video: Sport.cz

Mistrovství světa v hokeji:
Skupina B (Ostrava):
Kazachstán - Polsko 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 13. Michajlis (Šesťakov), 51. Orechov (Michajlis, Danijar), 55. Starčenko - 10. Walega (Lyszczarczyk, Bryk). Rozhodčí: Ansons (Lot.) , MacFarlane (USA) - Lundgren, Nyqvist (oba Švéd.). Vyloučení: 5:2. Využití: 0:1. Diváci: 9109
Kazachstán: Šutov - Metalnikov, Beketajev, Orechov, Danijar, Dichanbek, Breus, Koroljov, Gajtamirov - Rymarev, Omirbekov, Starčenko - Michajlis, Muchametov, Panjukov - Muratov, Šesťakov, Savickij - Rachmanov, Bojko, Asetov. Trenér: Mambetalijev
Polsko: Murray - Kolusz, Wanacki, Kruczek, Wajda, Bryk, Dronia, Górny, Kostek - Fraszko, Pasiut, Wronka - Michalski, Dziubiński, Lyszczarczyk - Walega, Pas, Krzysztof Macias - Zygmunt, Komorski, Urbanowicz. Trenér: Kaláber