Článek
Brankářka Klára Peslarová vychytala ve středu proti Švýcarkám nulu, ale v pátek seděla jen na tribuně. Stejně tak zkušená útočnice Kateřina Mrázová a její parťačka Michaela Pejzlová, zatímco na ledě kupříkladu pravidelně rotovalo všech osm obránkyň.
„Naše hlavní taktika byla odehrát dobrý zápas, potvrdit si, že můžeme hrát s těmi nejlepšími. A cílem taky bylo ušetřit dost sil na další zápas. Proto jsme hráli z malého boxu, nechtěli jsme Američanky honit po rozích, což stojí kopu sil. Víme, jak jsou připravené fyzicky, a hrát s nimi celý zápas agresivní styl je smrtelné,“ přiznal po utkání asistent trenérky Dušan Andrašovský.
Byl to vcelku logický krok. Zámořské celky jsou pořád výkonnostně odskočené, a když už jim statečně čelit na pokraji sil, pak nejlépe v semifinále. V základní skupině je pro Češky klíčové zvládnout duely se Švýcarskem a Finskem, uhrát třetí místo a dostat ve čtvrtfinále tým ze skupiny B, která je výkonnostně slabší. Švýcarsko už Češky porazily, teď přichází Finky.
„Jsme poučeni z předchozích šampionátů, hlavně z toho posledního, kdy jsme neměli dost sil, když jsme je nejvíc potřebovali. Teď jsme se tomu přizpůsobili,“ řekl Andrašovský.
Týmy, které zabojují o medaile, čeká sedm zápasů ve dvanácti dnech, což je velká porce. I proto chtějí trenéři zátěž v základní skupině více rozložit. Třeba na zmíněném loňském šampionátu sice Češky uhrály díky závěrečné výhře nad Švýcarskem ono třetí místo ve skupině, ale pak ve čtvrtfinále musely tvrdě bojovat proti „odpočatějším“ Němkám, vítězkám nižší skupiny.

Výkon byl vynikající, odehrály jsme rozhodně nejlepší zápas proti USA, míní AndrašovskýVideo: Sport.cz
A síly pak chyběly v souboji o bronz proti Finkám…
Teď v Českých Budějovicích přistupují trenéři k mistrovství jako celku. Navíc bonusem pro pořádající zemi je, že si s programem může – za dodržení regulí IIHF – lehce hrát. Vzpomeňte na loňský šampionát mužů, kdy Češi měli mezi zápasy vždy nejméně 24 hodin pauzu. A druhý zápas ve dvou dnech hráli jen dvakrát, a ještě proti Norsku a Velké Británii. Ženy zase začaly se Švýcarskem, s nímž a s Finkami poslední roky bojují o pozici evropských jedniček. Základní skupinu tentokrát dohrají v pondělí a budou mít o den víc přípravy na čtvrtfinále než loni.
V pátek nechali trenéři odpočívat Peslarovou, přičemž v sobotu proti Finkám se do branky vrátí. „Klára v Americe nechytala pořádně celou sezonu (dostala v Bostonu jen jeden zápas). My víme, co v ní je. Ale dát jí obrovský počet zápasů, a k tomu střel od Američanek, by nebylo jednoduché zvládnout. Proto nastoupila Míša (Hesová) a její výkon byl neuvěřitelný. I ona je silnou oporou,“ vysvětlil Andrašovský.
MS v hokeji žen 2025
Zatímco na MS v hokeji mužů 2025 budou Češi obhajovat první místo, na již 24. ročníku mistrovství světa v hokeji žen český výběr útočí na návrat na medailové pozice. Šampionát hokejistek se koná v termínu od 9. do 20. dubna 2025 v Českých Budějovicích.
Podobně trenéři šetřili i Kateřinu Mrázovou, která kvůli zranění od poloviny února nehrála, a naskočila až ve středu proti Švýcarkám. „Její zranění ještě není ideální. Odehrála první zápas skvěle a bude každý den lepší a lepší.“
Tak snad i tato taktická varianta pomůže k sobotní výhře nad Finkami i vysněné cestě za medailí.