Článek
Na úvodní trefu Špačka z 19. minuty po nahrávce Pavla Kousala navázal ve druhé části v přesilovce Filip Chlapík, jenž si připsal i asistenci u branky Daniela Voženílka na konečných 4:0. Třetí gól kapitánovi týmu Matěji Stránskému připravil pro změnu obránce Pražanů Jakub Krejčík.
Gólman Josef Kořenář pak po zápase vtipkoval, že je škoda, že to jeho spoluhráčům takto nestřílelo o pár týdnů dříve v play off proti Kometě Brno. „No, je pravda, že v tom play off jsme v těch posledních zápasech moc gólů nestříleli,“ souhlasil autor vítězné branky Michael Špaček.
On i jeho spoluhráči jako by proti Slovákům chtěli ukázat, že formu i přes nečekaný konec v semifinále extraligového play off stále mají. „Ten konec s Brnem pro nás bylo velké zklamání a bylo těžké se s tím srovnat. Když mi ale trenér (Radim Rulík) zavolal, jestli se nechci připojit k týmu, tak jsem z toho měl radost. Chci si prodloužit sezonu a snažím se zabojovat o mistrovství světa, takže ta chuť je velká. Mám před sebou nový cíl, na který se soustředím, a jediné, co mě teď zajímá je reprezentace,“ souhlasil Špaček.
Před prvním gólem těžil z dobré práce spoluhráčů z druhé formace Pavla Kousala s Filipem Zadinou a kličkou do bekhendu přelstil slovenského brankáře Adama Húsku.
„Oba jsou to extrémně kvalitní a chytří hráči, rychlostně vybavení a já se snažím jim tam rozdávat do těch prken, protože mají tu rychlost fakt výbornou. Byl to pro nás první zápas pohromadě a nějak nám to vyšlo. Uvidíme, jak to bude dál,“ pochvaloval si Špaček, jenž byl na ledě i u druhé branky českého týmu.

Michael Špaček poslal český tým do vedení.
Ve 29. minutě společně s Kousalem zamotali v přesilové hře hlavy slovenským bekům a Húsku z mezikruží propálil Chlapík. „S Filipem je to trochu jiné. Už jsme toho spolu nahráli docela dost jak ve Švýcarsku, tak i ve Spartě a jsme na sebe zvyklí i v té přesilovce. Takže víme nějak co od sebe čekat,“ líčil 28letý útočník.
Sparťan Špaček se do extraligy vrátil v této sezoně ze Švýcarska, před pár lety ale hrával za Třinec. V českém i slovenském týmu tak potkal hned několik bývalých spoluhráčů. Třinec, kterému v letošním play off po pěti letech kralování ukončila sezonu ve čtvrtfinále právě Sparta, jich z aktuální ocelářské soupisky do úvodního přípravného duelu dodal osm.
MS v hokeji 2025
88. ročník mistrovství světa v hokeji je na programu v termínu od 9. do 25. května 2025. Hostit jej bude Švédsko a Dánsko, konkrétně Stockholm a Herning. Ještě před tím od 23. dubna do 4. května se koná MS do 18 let v USA.
Na zápasové soupisce českého týmu byli Daniel Kurovský, Michal Kovařčík, Marian Adámek, Tomáš Kundrátek a náhradní gólman Ondřej Kacetl, na straně soupeře reprezentovali Patrik Koch, Miloš Roman a Patrik Hrehorčák.
„Když jsme si podávali ruce, tak jsme si říkali, že je to sranda zase proti sobě hrát. Už jsme ale to play off nijak nedohrávali. Vím, že ve slovenském týmu je kluků z extraligy více, ale tím, jak jsem byl teď venku, tak je moc zmapované nemám. Znám asi jen těch pár kluků, se kterými jsem byl v Třinci,“ přiblížil Špaček.
V pátek se na zimním stadionu v Ostravě-Porubě utkají stejné týmy znovu. Do sestavy se dostane další třinecký hokejista Ondřej Kovařčík a s ním i Petr Kodýtek, Kristian Reichel, Jakub Galvas a Tomáš Cibulka, kteří měli ve čtvrtek volno.