Kanada - Norsko 4:1SESTŘIH: Kanaďané vyhráli na MS i čtvrtý zápas

Hokejisté Kanady porazili na mistrovství světa Norsko 4:1. Obhájci zlata vyhráli v Praze i čtvrtý zápas a v čele skupiny A vystřídali Švýcarsko. Dva body za dvě nahrávky si připsal obránce Jamie Oleksiak, asistenci zaznamenal i brankář Nico Daws. Utkání sledovalo 16.418 diváků.

Sestřih utkání Kanada - NorskoVideo: Česká televize

Norové nastoupili stejně jako ve třetím utkání na turnaji proti Finsku bez své největší hvězdy Matse Zuccarella z Minnesoty. Poprvé se zařadil do sestavy další útočník Emilio Pettersen, jemuž skončila sezona na farmě Dallasu. Hned ve čtvrté minutě mohl otevřít skóre, ale nemířil přesně.

Norskému brankáři Henriku Haukelandovi o chvíli později pomohla horní tyčka po střele Dylana Guenthera. Kanada se potom ubránila při trestu Ridlyho Greiga a sama nevyužila přesilovku při vyloučení Eskilda Bakkeho Olsena. V čase 11:50 už se favorit dostal do vedení. Kaiden Guhle našel před brankou Brandona Taneva, který usměrnil puk za Haukelanda. V závěru úvodní části při pobytu Brandona Hagela na trestné lavici ujel v oslabení Greig, ale zakončení se mu nepodařilo.

MS v hokeji 2024

87. ročník mistrovství světa v hokeji se konal v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj hostila města Praha a Ostrava. Zlatou medaili získala česká reprezentace. Kompletní výsledky MS v hokeji 2024 najdete zde.

Po 136 sekundách druhé části Kanaďané zvýšili vedení. Po pasu Bowena Byrama doklepl puk do odkryté branky Andrew Mangiapane. Další možnost měl při vyloučení Stiana Solberga Pierre-Luc Dubois. V polovině druhé třetiny nepřekonali Haukelanda ani Jack McBain s Jaredem McCannem. Stav se nezměnil ani při vyloučení Maxe Krogdahla.

Živě z dějiště hokejového mistrovství světa - 16. 5. 2024Video: Sport.cz

Za 40 minut hry neměli Norové na kontě jedinou střelu na branku. Nakonec si jich připsali šest. Hned v úvodu třetího dějství snížil Solberg. Na začátku 47. minuty se navíc nechal vyloučit hvězdný kanadský mladík Connor Bedard. Jenže místo možného vyrovnání vypíchl Seveřanům kotouč Dylan Cozens, s přehledem zakončil přečíslení dvou na jednoho a vrátil Kanaďanům dvoubrankový náskok.

„Tohle byl jeden jeden z nejdivočejších zápasů, v nichž jsem kdy chytal. Každopádně si myslím, že se mi ještě nestalo, aby na mě až do třetí třetiny nešla ani jediná střela. Ale byla to zábava. Myslím, že jsme hráli opravdu dobře,“ prohlásil Daws.

Zámořský favorit tak odmítl opakování kolapsu z předchozího utkání s Rakušany, v němž Kanada prohospodařila vedení 6:1 po dvou třetinách.

„Myslím, že jsme na to dobře zareagovali. Ten konec minulého zápasu byl vážně bláznivý a bylo neakceptovatelné nechat dát soupeře takhle pět branek. Tohle byla naše odpověď. Myslím, že jsme nenechali soupeře vystřelit na branku hodně dlouho,“ uvedl Cozens.

Norský kapitán Patrick Thoresen byl v závěru blízko, aby koncovku přece jen ještě zdramatizoval. Po jeho teči měl Daws plné ruce práce, ale nakonec zastavil puk ještě před brankovou čárou. Více než dvě a půl minuty před koncem sáhli Norové ke hře bez gólmana, k pojistce toho využil McCann.

„Henrik (Haukeland) je skvělý brankář a vždy chytá hodně dobře. Je to náš nejlepší hráč - a také ten nejdůležitější. I v tomto utkání chytal skvěle a právě díky němu jsme byli tak dlouho ve hře,“ prohlásil Solberg.

Mistrovství světa v hokeji
Skupina A (Praha):
Kanada - Norsko 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 12. B. Tanev (Guhle, McBain), 23. Mangiapane (Byram, Oleksiak), 47. Cozens, 59. McCann (Daws, Oleksiak) - 43. Solberg (E. Ö. Salsten, N. Steen). Rozhodčí: Schrader (Něm.), Kaukokari - Nikulainen (oba Fin.), Hynek (ČR). Vyloučení: 3:3. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 16.418
Kanada: Daws - Parayko, Power, Oleksiak, Byram, Severson, Guhle, Zellweger - McCann, McBain, B. Tanev - Dubois, Tavares, Hagel - Bedard, Paul, Guenther - Bunting, Cozens, Mangiapane - Greig. Trenér: Tourigny
Norsko: Haukeland - Johannesen, Solberg, I. Hansen, Nörstebö, Krogdahl, Kaasastul - Brandsegg-Nygard, P. Thoresen, Pettersen - Bakke Olsen, E. Ö. Salsten, Martinsen - N. Steen, Vikingstad, Berg Paulsen - T. Olsen, H. Ö. Salsten, Rönnild. Trenér: T. Johansson