Článek
„Měla jsem trenéry, kteří mě absolutně nebrali. Říkali mi, že patřím do kuchyně. Na trénincích se mi vysmívali a zesměšňovali mě, protože jsem byla holka,“ vrátila se Vanišová k začátkům kariéry.
Narážky ji ale nezlomily. Naopak ji ještě více motivovaly do práce, aby v hokeji dosáhla svých vysněných cílů. Vanišová teď patří nejen k nejlepším českým hráčkám, ale zároveň je součástí profesionální ženské zámořské hokejové ligy PWHL. Tu hraje pouze šest týmů a Vanišová je jednou z pěti Češek, které v soutěži nastupují.
Podle 28leté útočnice se názor na ženský hokej ale přece jen mění i v Česku. „Lepší se to, ale v USA či Kanadě mají holčičí týmy do deseti let. Tady se dá dohromady v tomhle věku možná jeden tým. Ale ukazujeme, že i holky hokej můžou hrát,“ dodává hráčka kanadského Montrealu.
Její reprezentační kolegyně Kateřina Mrázová měla větší štěstí. V Kolíně, odkud pochází, se totiž s předsudky nepotkala. „Jsem za to hodně vděčná, protože pak slýchám od holek, že ony to úplně ideální neměly,“ uvedla v Příklepu.
Českému ženskému hokeji v propagaci a získání respektu výrazně pomohl úspěch v podobě kvalifikace a následné účasti na zimních olympijských hrách v Pekingu 2022. Pod pěti kruhy to reprezentantky dotáhly až do čtvrtfinále, kde nestačily na favorizované Spojené státy (1:4).
„Olympiáda byla vyloženě boom a lepší se to každým rokem. Respekt k ženskému hokeji je rok od roku větší a doufám, že to tak zůstane,“ přeje si Mrázová. Zlomovým momentem podle ní bylo angažmá kouče Tomáše Paciny. „Když někdo takto respektovaný uznává ženský hokej, ostatní se přidají. Byla to pro nás velká změna, hodně našemu hokeji pomohl,“ uvedla Mrázová.
Tomáše Pacinu v roli kouče vystřídala Carla MacLeodová. Kanaďanka, která s hokejistkami vybojovala v posledních dvou letech dvě bronzové medaile na mistrovství světa. Češky přitom do té doby žádný cenný kov ze světového šampionátu nevybojovaly.