Pardubická jízda, Dynamo rozneslo i finského mistra! Sparta odvracela blamáž

Začátek sezony zastihl pardubické hokejisty ve skvělé formě. Po suverénním vítězství nad maďarským Fehérvár si jednoduše poradili i se soupeřem výrazně těžšího kalibru. Tapparu Tampere, finského šampiona z posledních tří let a vítěze CHL z roku 2023, vyřídili na vlastním ledě jednoznačně 5:1 a zůstávají v čele tabulky Ligy mistrů. Pražská Sparta, která s Tapparou ve čtvrtek padla v nájezdech, musela doma s Féhervárem odvracet blamáž. Nepříznivý vývoj otočila ve třetí třetině a zvítězila 5:2.

Hráči Fehérváru se radují z gólu proti Spartě.

Dynamo se dokázalo obejít i bez letní posily Jiřího Smejkala, kterého na týden vyřadilo zranění ze čtvrtečního duelu. Do prvního formace se místo něj posunul Martin Kaut. Ten už v 11. minutě využil Červenkovy přihrávky, projel po pravé straně a vypálil přesně ke vzdálenější tyčce.

Ve druhé třetině Východočeši dvakrát skórovali při hře v nerovnovážném počtu. Nejprve ukončil domácí oslabení Tomáš Zohorna, kterého osamoceného před brankou našel po finské chybě Paulovič. A následně se přesilovkovou ranou z pravého kruhu prosadil Lukáš Radil.

Ve 32. minutě už to bylo o čtyři góly. Druhou asistenci si připsal Roman Červenka, po jeho pasu se natlačil do brankoviště kapitán Lukáš Sedlák a zakončil mezi betony Metsoly.

Hokejisté Pardubic (zleva) Andrej Šustr, Tomáš Dvořák, Tomáš Zohorna a Matěj Paulovič z Pardubic slaví gól proti týmu Tappara tampere.

V domácí brance tentokrát dostal příležitost Roman Will. Příliš práce neměl, zapsal jen 17 zákroků, výtečně se však předvedl ve 45. minutě, kdy vychytal samostatný únik Antonena.

O dvě minuty později pak dokonal nečekaný debakl Robert Kousal podobnou trefou jako předtím Sedlák. „Kluci dnes hráli velice dobře, měli jsme skvělý pohyb, přebruslili jsme soupeře. Branky, co padly, byly výborné. Hráči si celý zápas šli za výhrou,“ chválil pro klubový web kouč Marek zadina.

Will nakonec o nulu přišel, v 54. minutě mu ve finské přesilovce vypadla z lapačky střela Mattily. Pardubice si před 5769 diváky i tak poradily se silnou Tapparou hladce 5:1 a výtečně vkročily do nového ročníku Ligy mistrů. „Je pro nás stejně důležitá jako extraliga, byli jsme na to připravení. Naším cílem bylo vstoupit do soutěže dvěma výhrami, což se nám podařilo,“ oceňoval Zadina.

Fanoušci Pardubic v euforii během utkání Ligy mistrů s Tapparou Tampere.

Sparta vstoupila do utkání s maďarským outsiderem hodně vlažně. Navzdory střelecké převaze si obrovské šance vypracoval Féhervár. V 16. minutě se na brankovišti dobře zorientoval Kuralt a jednoduše doklepl kotouč za Josefa Kořenáře. „Vůbec nám nešly nohy, nehráli jsme dobře,“ říkal v rozhovoru pro sociální sítě klubu útočník Tomáš Hyka.

Ve druhé části se domácí trochu zvedli, ale řadu příležitostí spálili. Ve 32. minutě ovšem prolomil sparťanské trápení pěknou přesilovkovou tečí Kryštof Hrabík. Pražané se ale na koně nedostali, naopak je srazil další nečekaný gól. Znovu to byl slovinský reprezentant Kuralt, jenž si při přečíslení dobruslil vlastní sraženou střelu a poté chytře vymíchal Kořenáře – 1:2.

Zleva Rasmus Reijola z Fehérváru, Roman Horák ze Sparty a Chase Berger z Fehérváru v utkání Ligy mistrů-

Maďarský celek se ovšem popravil sám. A úplně zbytečně. Hosté totiž protestovali proti vyloučení po druhé siréně, vyfasovali další dvojku, a dlouhou přesilovku pět na tři Sparta v úvodu závěrečné třetiny využila hned dvakrát.

Z pravého kruhu vypálil přesně Filip Chlapík. O necelou minutu později pak Hyka tečoval Krejčíkovu ránu od modré čáry a zapsal první trefu v rudém dresu po přestupu z Pardubic. „Jsem rád, že tady můžu hrát. Je tu skvělá kulisa a užívám si to. A na ledě se cítím se dobře,“ pochvaloval si 31letý forvard.

Féhervár se sice s mohutnou podporou početného hostujícího kotle ještě snažil o vyrovnání, avšak do velkých příležitostí už se nedostal. V závěru odvolal brankáře, což potrestali góly do odkryté klece opět Hyka a následně i Michal Řepík. Sparta tak před 4779 diváky porazila maďarského soka po dost nepřesvědčivém výkonu poměrem 5:2.

Hokejová Liga mistrů:
HC Dynamo Pardubice - Tappara Tampere 5:1 (1:0, 3:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 11. M. Kaut (Červenka), 24. T. Zohorna (Paulovič), 29. Radil (Hájek, Herčík), 32. L. Sedlák (Červenka), 47. R. Kousal - 54. Mattila (Savinainen, Räsänen). Rozhodčí: Ondráček II, Šindel - Hynek, Ondráček I. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 5769.
Sestava Pardubic: Will - Čerešňák, Hájek, Šustr, T. Dvořák, D. Musil, Vála, Hrádek - M. Kaut, L. Sedlák, Červenka - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - Vondráček, Poulíček, Mandát - Herčík, Paulovič, Kaplan. Trenér: Zadina.
HC Sparta Praha - Fehérvár AV19 5:2 (0:1, 1:1, 4:0)
Branky a nahrávky: 32. K. Hrabík (Krejčík, P. Kousal), 41. Chlapík (Kemiläinen, Řepík), 42. Hyka (Řepík, Chlapík), 59. Hyka (Sobotka, Forman), 60. Řepík - 17. Kuralt (Atkinson, Ambrus), 36. Kuralt (Hári, Štajnoch). Rozhodčí: Jeřábek, Květoň - Rampír, Šimánek (všichni ČR). Vyloučení: 1:5. Využití: 3:0. Diváci: 4779.
Sestava Sparty: Kořenář - Kemiläinen, Moravčík, Irving, Tomov, Mikliš, Krejčík, Tůma - Řepík, Sobotka, Hyka - Chlapík, Horák, D. Vitouch - P. Kousal, O. Najman, Forman - M. Vitouch, O. Hrabík, K. Hrabík. Trenér: Gross.
Växjö - Sheffield 2:3 v prodl.
Ilves Tampere - Curych 1:4 (za domácí Gazda 1+0)
Storhamar - Fribourg-Gottéron 1:0 po sam. nájezdech
Osvětim - Eisbären Berlín 1:4