Červenka vystřelil Pardubicím v Berlíně bod. Šok pro Spartu, prohrála v Sheffieldu

Poprvé v sezoně našli v soutěžním utkání přemožitele. Hokejisté Pardubic podlehli v rámci Ligy mistrů na ledě úřadujícího německého šampiona Eisbärenu Berlín 2:3 po samostatných nájezdech. Alespoň bod zachránil Dynamu minutu a půl před koncem Roman Červenka. Pražská Sparta neuspěla v Británii, kde podlehla Sheffieldu vysoko 1:5.

Zleva Ondřej Vála, Martin Kaut, Lukáš Sedlák a Roman Červenka z Pardubic slaví první gól při utkání s Tapparou.

Východočechy přibrzdilo brzké vyloučení obránce Musila. Eisbären sice nabídnutou přesilovou hru nevyužil, do vedení přesto šel. V polovině 12. minuty překonal z otočky brankáře Willa Bergmann. Dynamo ale zvládlo rychle reagovat, když se o dvě minuty později prosadil na brankovišti Martin Kaut. Zapsal tak už čtvrtý gól v rámci Ligy mistrů.

Ve 34. minutě rozjel domácí Wissmann akci středem hřiště, aby předložil puk na Tiffelse. Ten nikým nehlídán projel až před Willa, kterého neomylně překonal. Pardubice postupně zvyšovaly tlak, ale nedařilo se jim překonat brankáře Hildebranda. Platilo to až do poloviny 59. minuty, kdy z kruhu natáhl ke střele Roman Červenka a trefil se přesně.

Pro největší pardubickou posilu se jednalo už o pátý bod v Lize mistrů, zároveň ale skóroval za Dynamo poprvé. Dosud nasbíral čtyři asistence. Utkání nakonec dospělo do samostatných nájezdů. Eisbären byl úspěšný třikrát, zatímco český vicemistr dvakrát. Rozhodující pokus proměnil v šesté sérii Leonhard Pföderl.

Po vítězství 7:0 nad Fehérvárem a 5:1 nad Tapparou Tampere tak zapsaly Pardubice další bod.

Sparta na úvod soutěže podlehla Tappaře 1:2 po samostatných nájezdech a poté zdolala Fehérvár 5:2. Její dnešní soupeř Sheffield naposledy zvítězil na ledě švédského Växjö 3:2 v prodloužení a poprvé bodoval.

Premiéru v dresu Sparty si odbyl obránce Dominik Mašín. Brankoviště pak poprvé v sezoně hájil Jakub Kovář. Jako kdyby se na něm absence soutěžního zápasu v první třetině projevila. Na obou trefách Britů v první třetině měl svůj podíl.

Po dvou inkasovaných trefách sice Pražané začali přebírat otěže zápasu, ale ve velkých šancích selhávali. Zápletku přineslo paradoxně až oslabení Sparty po dvojitém menším trestu obránce Mikliše. V početní nevýhodě dojel Hyka kotouč za brankou soupeře a předložil ho Ondřeji Najmanovi, který snížil.

Duel pak ovlivnily dva pětiminutové fauly. Domácí bek Diffley si nejprve nevybíravě našel ve středním pásmu hlavu Hyky, jenž byl v té době bez kotouče. Sparta dlouhou přesilovku nevyužila, zatímco domácí ano. Na konci druhé třetiny totiž obdržel pětiminutový trest za vražení na hrazení také hostující Hrabík.

Sheffield skóroval krátce po obrátce Leavensem. Kouč Sparty Pavel Gross sice uspěl s trenérskou výzvou a branka byla odvolána. Jenže o necelou minutu později tentýž hráč úspěšně dorážel na brankovišti v dokonce dvojnásobné početní výhodě. Uznání této trefy už nic nebránilo.

Hosté se ještě dostali do dalších šancí, jenže Forman ani Kousal neuspěli. Domácí ještě přidali Cormierem a Vallerandem dvě pojistky do prázdné branky. Sparta tak v Lize mistrů poprvé nebodovala. S Tapparou na úvod prohrála až na nájezdy 1:2, následně slavila výhru nad Fehérvárem 5:2.

Hokejová Liga mistrů:
Eisbären Berlín - HC Dynamo Pardubice 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 12. Bergmann (Byron, Kirk), 34. Tiffels (Wissmann), rozhodující sam. nájezd Pföderl - 14. M. Kaut, 59. Červenka (Hájek). Rozhodčí: Hinterdobler, Hoppe - Giesen, Jürgens (všichni Něm.). Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. Diváci: 4227.
Sestava Pardubic: Will - Čerešňák, Hájek, Šustr, T. Dvořák, D. Musil, Vála, Hrádek, Michal Houdek - M. Kaut, L. Sedlák, Červenka - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - Vondráček, Poulíček, Mandát - Herčík, Paulovič, Kaplan. Trenér: Zadina.
Sheffield Steelers - HC Sparta Praha 5:1 (2:0, 0:1, 3:0)
Branky a nahrávky: 2. Janatuinen, 4. Juusola (Janatuinen, Cormier), 42. Leavens (Ciampini, Balmas), 58. Cormier, 59. Valllerand (Dowd) - 23. O. Najman (Hyka, Irving). Rozhodčí: Sewell, Debuche - Fraley, Kisil (všichni Brit.). Vyloučení: 3:6, navíc Diffley - K. Hrabík oba 5 min a do konce utkání. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 8798.
Sestava Sparty: Jakub Kovář - Kemiläinen, Moravčík, Mikliš, Krejčík, Irving, Mašín, J. Tůma - Chlapík, R. Horák, P. Kousal - Řepík, O. Najman, Hyka - Salomäki, D. Vitouch, M. Forman - O. Hrabík, Lajunen, K. Hrabík. Trenér: Gross.
Osvětim - Salcburk 2:3 v prodl.
Skelleftea - Pelicans Lahti 4:2
Curych - Straubing 3:2