Komplikace pro české týmy. Sparta i Pardubice odjíždějí z Německa bez bodu

Nevydařené generálky na extraligu. Hokejisté Pardubic ani Sparty si z víkendových duelů Ligy mistrů neodvezli ani jedno vítězství. Dynamo nečekaně nestačilo na německý Straubing poměrem 2:3, přičemž soupeř využil tři ze čtyř přesilovek. Pražané nedokázali odčinit páteční výbuch v Sheffieldu. Na ledě Eisbärenu Berlín, kde předtím padli i Východočeši, prohráli 0:3. Nejlépe z českých celků na tom tak je po čtyřech utkáních Třinec.

Hokejisté Pardubic děkují fanouškům.

Do pardubické sestavy se vrátil útočník Jiří Smejkal, jenž chyběl kvůli drobnému zranění od prvního duelu pred deseti dny s Fehervárem. Naopak odpočíval Roman Červenka, do první formace se tak posunul mladík Daniel Herčík.

Dynamo ovšem v úvodu doplácelo na disciplínu. Trest pro Kousala ještě hosté díky horní tyčce přežili, po vyloučení kapitána Lukáše Sedláka už však v 10. minutě kapitulovali. Zimmermann vypálil zápěstím od modré čáry, Roman Will toho příliš neviděl a kotouč zapadl pod horní tyčku.

Následně dostali výhodu přesilovky Východočeši, dokonce hráli takřka celé dvě minuty v pěti proti třem. Jejich kombinace ovšem dost vázla, až v klasické početní výhodě se dokázal prosadit Tomáš Zohorna. Dostal přihrávku od Kousala na levý kruh a zamířil ke vzdálenější tyči.

Straubing měl výraznou střeleckou převahu, Pardubice se osmělily až po polovině zápasu a převzaly iniciativu. Přečíslení dvou na jednoho ještě Poulíček nezužitkoval, posléze domácí zachránila tyčka, ale 25 sekund před druhou sirénou už Dynamo dokonalo obrat. Rána obránce Davida Musila z pravé strany propadla brankáři Buglovi výstrojí až do sítě.

Jenže závěrečná třetina se hostům nepovedla, opět se jim vymstily zbytečné fauly hokejkou. Ve 43. minutě německý celek využil přesilovku už po 12 sekundách, z dorážky vyrovnal Samanski. A v 57. minutě se naopak těsně před návratem vyloučeného Vály na led prosadil parádní dělovkou Brandt.

Pardubice už nedokázaly odpovědět navzdory hře šesti proti čtyřem. „Byl to náročný trip, hodně cestování. Neodehráli jsme špatný zápas, ale rozhodl gól těsně před koncem,“ mrzelo útočníka Robina Kaplana, posilu z B-týmu. „Za příležitost jsem moc rád, nasbíral jsem spoustu zkušeností,“ oceňoval 22letý křídelník v rozhovoru pro sociální sítě klubu.

V tabulce tak Východočeši zůstávají se sedmi body jedenáctí a postup do osmifinále budou muset potvrdit ve zbývajících dvou duelech, kdy v říjnu hostí finské Lahti a pojedou do britského Sheffieldu.

Sparta zavítala na led Berlína s cílem pomstít Pardubice po páteční porážce. Navzdory výrazné střelecké převaze 36:22 však také zůstala bez bodu. Už v 7. minutě totiž domácí v signalizované výhodě otevřeli skóre díky Niemeläinenovi.

Pražané tři své početní výhody nezužitkovali a v úvodu druhé třetiny opět inkasovali. Bývalý litvínovský útočník Liam Kirk se protáhl před Josefa Kořenáře, jehož sice nepřekonal, ale z dorážky už uspěl Byron.

Dvě příležitosti na snížení měl Tomáš Hyka. Nejprve z brejku zamířil do betonu gólmana, poté přečíslení dvou na nikoho vyřešil nepřesnou přihrávkou na Horáka. Pražané už střeleckou křeč nedokázali prolomit a v 57. minutě inkasovali potřetí. Tiffels vyšachoval hostující obranu parádní křižnou přihrávkou na Fontainea, který už zakončoval do odkryté branky na 3:0 pro Eisbären.

Spartě se poté nepodařilo skórovat ani v zesílené přesilovce šesti proti čtyřem. Z dvojzápasu na ledě Sheffieldu a Berlínu odjíždí bez bodu a s potupným skóre 1:8. V tabulce je tak s pouhými čtyřmi body až na nepostupové osmnácté pozici a bude muset zabrat ve zbylých dvou duelech doma s německým Bremerhavenem a v rakouském Salcburku. Výrazně je na tom mistrovský Třinec, který drží s osmi body sedmou příčku.

Hokejová Liga mistrů:
Straubing Tigers – HC Dynamo Pardubice 3:2 (1:1, 0:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 10. Zimmermann (Hede, Samuelsson, 43. Samanski (Connolly, Braun), 57. Brandt (Leonhardt, Lipon) – 15. T. Zohorna (R. Kousal, Herčík), 40. D. Musil (Vála). Rozhodčí: Hinterdobler, Neutzer – Koziol, Römer (všichni Něm.). Vyloučení: 4:4. Využití: 3:1. Diváci: 3548.
Pardubice: Will – Hrádek, Hájek, Šustr, T, Dvořák, D. Musil, Vála, Houdek – Herčík, Sedlák, Smejkal – M. Kaut, R. Kousal, Radil – Paulovič, T. Zohorna, Mandát – Vondráček, Poulíček, Kaplan. Trenér: Zadina.
Eisbären Berlín - HC Sparta Praha 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 7. Niemeläinen (Fontaine, Tiffles), 22. Byron (Kirk, Bergmann), 57. Fontaine (Tiffels, Hördler). Rozhodčí: Janssen, Kohlmüller - Jürgens, Laguzov (všichni Něm.). Vyloučení: 5:3. Bez využití. Diváci: 3756.
Sparta: Kořenář - Kemiläinen, Moravčík, Mikliš, Krejčík, Irving, Mašín, Tůma - Forman, Lajunen, Salomäki - P. Kousal, O. Najman, K. Hrabík - Chlapík, Horák, Hyka - M. Vitouch, O. Hrabík, D. Vitouch. Trenér: Gross.