Ukrajina prohrála v Praze s Albánií, Angličané v premiéře pod Carsleym vyhráli

Ukrajinští fotbalisté neudrželi proti Albánii vedení a v úvodním utkání čtvrtého ročníku Ligy národů, hraném na pražské Letné, podlehli 1:2. V úterý se na stejném místě utkají s českou reprezentací, která dnes utrpěla v Gruzii debakl 1:4. Anglie v premiéře pod vedením prozatímního trenéra Leeho Carsleyho vstoupila do soutěže výhrou 2:0 v Irsku. Německo rozstřílelo Maďarsko 5:0, Nizozemsko doma zdolalo Bosnu a Hercegovinu 5:2.

Fotbalisté Albánie si v Praze na Letné poradili s Ukrajinou.

Ukrajinci kvůli ruské invazi nemohou nastupovat k mezistátním utkáním ve své zemi a pro úvodní duel skupiny B1, v níž je i česká reprezentace, našli azyl na stadionu Sparty. Na Letné už vloni v říjnu odehráli zápas evropské kvalifikace, v němž porazili Severní Makedonii 2:0.

Proti Albánii, v jejíž základní sestavě nechyběl sparťanský záložník Laci, se svěřenci trenéra Rebrova ujali vedení krátce po změně stran zásluhou Konopljy. Albánci však duel dvou účastníků letního mistrovství Evropy v rozmezí 54. až 66. minuty po trefách Ismajliho a Asaniho obrátili.

Dominance Německa

V repríze červnového souboje z Eura mezi Německem a Maďarskem dlouho nic nenasvědčovalo jasnému výsledku. Domácí skórovali v prvním poločase díky Füllkrugovi, na další trefu si diváci v Düsseldorfu museli počkat.

Až po téměř hodině hry se prosadil Musiala. Na něj navázali Wirtz, premiérovým gólem v národním týmu střídající Pavlovic a z penalty Havertz. Maďarům se tak nepovedla odveta za porážku 0:2 z Eura.

Zápas Nizozemců s Bosňany směřoval za stavu 1:1 do přestávky, když v nastavení první půle vrátil domácím vedení Reijnders. Po něm zvýšil ve druhém poločase Gakpo. Hosty ještě vrátil do hry Džeko, jenže v závěru střídající Weghorst a Simons přinesli „Oranje“ uklidnění.

Anglie pod novým koučem uspěla

Úřadující vicemistři Evropy Angličané rozhodli mezi 11. a 26. minutou. Nejprve se trefil Rice, po jehož asistenci stanovil konečný výsledek Grealish.

Anglie poprvé startuje ve druhé výkonnostní úrovni Ligy národů poté, co opustila elitní společnost. V červenci podlehla ve finále mistrovství Evropy Španělsku a podruhé za sebou získala na Euru stříbro.

Anglický fotbalista Declan Rice oslavuje gól proti Irsku.

Kouč Gareth Southgate následně po osmi letech u reprezentace rezignoval a v srpnu ho nahradil dosavadní trenér jednadvacítky Carsley. Pro rodáka z Birminghamu byl dnešní zápas o to výjimečnější, že za Irsko odehrál 40 zápasů. Anglie od roku 1988 nepodlehla Irsku posedmé za sebou, pět zápasů skončilo nerozhodně.

Dalšími soupeři obou mužstev jsou Řecko a Finsko, Seveřané dnes večer v Aténách prohráli 0:3. Dvěma góly se o to postaral Ioannidis. Debut za Řeky si připsal slávistický záložník Zafeiris, jenž nastoupil od 65. minuty. Naopak Finům se před výkopem zranil záložník Sparty Kairinen, jenž nebude k dispozici ani na úterní duel s Anglií.

V lize C Faerské ostrovy remizovaly se Severní Makedonií 1:1 a Arménie přehrála Lotyše 4:1.

1. kolo fotbalové Ligy národů:
Skupina A3:
Düsseldorf: Německo – Maďarsko 5:0 (1:0)
Branky: 7. Füllkrug, 58. Musiala, 66. Wirtz, 77. Pavlovic, 81. Havertz z pen.
Eindhoven: Nizozemsko – Bosna a Hercegovina 5:2 (2:1)
Branky: 13. Zirkzee, 45.+2 Reijnders, 56. Gakpo, 88. Weghorst, 90.+2 Simons – 27. Demirovič, 73. Džeko
Skupina C4:
Tórshavn: Faerské ostrovy – Severní Makedonie 1:1 (1:0)
Branky: 9. Davidsen z pen. – 49. Bardhi z pen.
Jerevan: Arménie – Lotyšsko 4:1 (2:1)
Branky: 7. Bičachčjan, 35. vlastní Dubra, 48. Zelarayán, 86. Spercjan – 9. vlastní Harutjunjan