Hokejisté Slovenska začali kvalifikaci na OH výhrou

Hokejisté Slovenska vykročili úspěšně do kvalifikačního turnaje na olympijské hry 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo. Na domácí půdě v Bratislavě zdolali před 8670 diváky Rakousko 2:1. Důležitý tříbodový zisk zajistil Slovákům vítězným gólem Miloš Kelemen, jenž zvýšil na 2:0.

Hokejisté Slovenska, ilustrační foto

Boj o jediné postupové místo ze čtyřčlenné skupiny zahájili Slováci úspěšně poté, co si po bezbrankové první třetině vybudovali v té druhé dvoubrankové vedení. V čase 32:16 otevřel skóre obránce Martin Gernát, o dvě a půl minuty později se prosadil Kelemen.

Osm sekund před druhou přestávkou snížil při dvojnásobné početní výhodě Marco Kasper, ale další gól už ve slovenské metropoli nepadl. V pátek nastoupí Slováci proti Maďarům, kteří dnes podlehli Kazachstánu 2:5. V dresu vítězů se zaskvěl hattrickem Nikita Michajlis.

Ve zbývajících dvou kvalifikačních skupinách rovněž uspěly domácí celky. Lotyši porazili v Rize Slovinsko 4:2, Francie deklasovala Ukrajinu 7:2. když si vypracovala náskok 5:0 do poloviny zápasu. V dánském Aalborgu porazilo domácí mužstvo Brity 3:1. Seveřané rozhodli dvěma góly ve třetí třetině. Norsko zdolalo Japonsko 4:2.

Hokejová kvalifikace na olympijské hry 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo:
Skupina D (Bratislava):
Kazachstán–Maďarsko 5:2 (1:0, 2:2, 2:0)
Branky: 16., 49. a 54. Michajlis, 32. Breus, 35. Muchametov – 23. Szongoth, 36. Sofron
Slovensko–Rakousko 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)
Branky: 33. Gernát, 35. Kelemen – 40. Kasper
Skupina E (Riga):
Francie–Ukrajina 7:2 (2:0, 3:0, 2:2)
Branky: 9. Chakiachvili, 16. Da Costa, 25. Bellemare, 29. S. Treille, 30. P. Dubé, 45. Perret, 50. Bertrand – 44. Lialka, 59. Peresunko
Lotyšsko–Slovinsko 4:2 (2:1, 2:1, 0:0)
Branky: 2. Balinskis, 19. Balcers, 26. Dzierkals, 39. Abols – 3. Tičar, 35. Maver
Skupina F (Aalborg):
Norsko–Japonsko 4:2 (0:1, 3:0, 1:1)
Branky: 40. a 43. Brandsegg-Nygard, 35. K. A. Olimb, 39. P. Thoresen – 17. Nakadžima, 55. Hirano
Dánsko–Británie 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
Branky: 4. Holton, 46. Ehlers, 52. Eller – 9. Kirk