Článek
Senzor na helmě snímá přetížení při nárazu, dokáže vyhodnotit nebezpečnou hranici, kdy dochází k otřesu mozku. Informaci předá do tabletu, který má trenér. "Senzor detekuje náraz, řekne velikost nárazu, směr. Podle toho to trenér nebo asistent může vyhodnotit a určit, zda je hráč způsobilý hrát, nebo by ho měl posadit a vyšetřit," uvedl Takáč. Loni bylo podle jeho slov v NHL diagnostikováno 559 otřesů mozku, 529 z nich bylo rozpoznáno pozdě.
Ve zlínském klubu senzor testoval například obránce Petr Zámorský, který dříve utrpěl zranění hlavy. "Záměrně to dostal on, abychom ho sledovali, je to klíčový hráč, blíží se play off," podotkl sportovní manažer PSG Zlín Jiří Šolc.
Využití hlavně pro mládež
Senzor umístěný v horní části hole shromažďuje data o střele hráče, měří rychlost puku i hole, akceleraci puku a jeho rotaci. Využití by podle trenéra Beranů Rostislava Vlacha mohl mít zejména v mládežnických kategoriích. "U mládežníků by se na tom mohlo pracovat, technika střely, respektive tvrdost by se mohla zlepšit. U mužů je už na techniku střely pozdě," řekl ČTK a Českému rozhlasu Vlach. Nejvyšší rychlost střely v zápase naměřil senzor obránci Jiřímu Marušákovi, a to 141,8 kilometru v hodině.
Zanedlouho by klub měl testovat i aplikaci, která bude monitorovat pohyb hráče, délku jeho pobytu na ledě, jaké má zrychlení a další parametry. Moderní techniku chce trenér využít i při sledování zdravotního stavu a kondice při letní přípravě.
Společnost iTouch Apple Premium Reseller se podílí na vývoji technologií a senzorů, výsledky měření zasílá vývojářům do Kanady. "Jsme na začátku, sbíráme data, učíme se je vyhodnocovat a pracovat s nimi, aby byla použitelná pro hráče a trenéry. Pořádáme workshopy pro trenéry, aby se učili práci s iPady, aby to nebyla jen hračka, ale pomáhala analyzovat trénink i zápas," uvedl jednatel společnosti Jan Kučeřík. Podle Vlacha se zatím využívání iPadů osvědčilo.