Článek
Disciplinárka se podezřením z porušení dopingových pravidel zabývala na základě sdělení Antidopingového výboru České republiky za přítomnosti zástupce tohoto výboru Jana Chlumského.
Podle předloženého rozboru dosáhla koncentrace zakázané látky v Grebenjukově případě 0,29 mikrogramu na mililitr moči. Ve směrnici Světové antidopingové agentury WADA z konce června 2016 je mezní hodnota meldonia pro vzorky odebrané mezi březnem až zářím letošního roku stanovena na 1 mikrogram na mililitr moči. Na stejné nebo nižší hodnoty má být při absenci dalších důkazů o užití látky nahlíženo jako na neexistenci zavinění sportovce.
A tak tomu bylo u Grebenjuka. Čtyřiadvacetiletý zadák se během vyšetřování hájil tím, že látku užil v zahraniční soutěži na základě doporučení lékařů, a to naposledy v listopadu loňského roku.
Čtyřikrát nižší koncentrace látky než ta tolerovaná
Ruskému hokejistovi nebylo prokázáno, že by meldonium požil po jeho zařazení na seznam zakázaných prostředků, což WADA učinila s platností od 1. ledna 2016. Koncentrace látky navíc byla skoro čtyřikrát nižší než tolerovaná mezní hodnota.
Proto se disciplinární komise nakonec rozhodla Grebenjuka netrestat a řízení s ním zastavit. Vycházela i ze Směrnice pro kontrolu a postih dopingu ve sportu v České republice, v níž stojí, že: „jestliže sportovec nebo jiná osoba prokáže v jednotlivém případě neexistenci zavinění nebo nedbalosti, pak nebude uložen žádný zákaz činnosti, který by jinak připadal v úvahu".
Současně bylo zrušeno předběžné opatření disciplinárky, podle kterého se musel Grebenjuk až do vyšetření svého případu zdržet výkonu hráčské činnosti ve všech soutěžích řízených Českým svazem ledního hokeje.