Článek
„Michael je jeden z nejlepších centrů v Evropě, jeho kvality jsou ověřené v několika soutěžích. Věříme, že nám výrazně pomůže v útočné fázi a stane se jedním z lídrů týmu. Počítáme s ním jako s klíčovým hráčem i pro další sezony.“ libuje si sportovní ředitel Tomáš Divíšek, že se Špaček upsal Spartě až do roku 2028.
„Sparta je velký klub, který je pojmem na evropské hokejové scéně. Myslím, že každý malý kluk by si za ni chtěl zahrát, a já jsem rád, že se mi ten sen teď splnil,“ říká Špaček.
Sparta o služby majitele bronzu z předloňského MS jevila zájem dlouhodobě, jednu dobu byly ve hře i Špačkovy mateřské Pardubice. Problémem ovšem bylo, že šikovný centr měl v ženevském klubu podepsanou smlouvu až do roku 2026. A tak se rozjela náročná jednání jak účastníka tří MS, ZOH 2022 a autora 10 reprezentačních branek ze Servette vykoupit.
„Se Špágrem jsme byli v kontaktu už loni, kdy jsme ho chtěli získat jak před sezonou, tak během lednového přestupního období. V jednáních jsme pokračovali i před aktuální sezonou, ale dohoda se podařila uzavřít až nyní,“ přiznává dlouhodobý zájem Divíšek.
Odmítá ale, že by částka, kterou Sparta musela vynaložit k vyplacení rodáka z Mariánských Lázní ze Servette, sahala až k deseti milionům korun. „Hráči takového kalibru mají svou cenu, to je jasné. V době, kdy měl Michael platnou smlouvu v Ženevě, jsme museli jednat o kompenzaci s jejich vedením. Finální částka ale byla několikanásobně nižší, než uváděly spekulace,“ tvrdí Divíšek.
Špaček přišel do Servette před sezonou po dvou povedených letech strávených v jiném švýcarském klubu Ambri-Piotta. V každém z ročníků zaznamenal 50 kanadských bodů a v produktivitě švýcarské NL skončil na sedmém resp. třetím místě.
V Servette ale zažíval sezonu jako na houpačce. Zatímco v lize vstřelil za 21 zápasů jediný gól, v Lize mistrů, kde ženevský klub stejně jako Spartu čeká čtvrtfinále, je s 12 kanadskými body v osmi zápasech třetím nejproduktivnějším hráčem celé soutěže.
Špaček nebyl úplně spokojený se svým postavením v týmu. Představoval si větší důvěru v klíčových okamžicích duelů i na přesilovkách, švýcarský kouč Cadieux však víc sázel na finské trio Hartikainen, Manninen, Markus Granlund.
I proto Sparta cítila, že nyní se její šance na získání Špačka oproti předešlým měsícům rapidně zvýšily. A nakonec se se Špačkem i Servette opravdu dohodla.
Špačka k přestupu do Sparty přesvědčil její dlouhodobý zájem a ty nejvyšší ambice klubu. „Samozřejmě jsem se vyptával i kamarádů, kteří už ve Spartě hrají, a všichni si působení v klubu pochvalovali. Cítil jsem z nich, že tu má každý obrovskou motivaci uspět a že je tu vítězná mentalita. Délka smlouvy je pro mě hlavně symbolem důvěry v moje schopnosti. Udělám maximum, abych Spartě pomohl k úspěchům,“ slibuje Špaček.
Vicemistr světa do 18 let z roku 2014 a majitel extraligového titulu s Třincem z roku 2021, se ve Spartě potká s Filipem Chlapíkem. Spolu zářili během společného působení v Ambri-Piotta, v němž předloni mj. vyhráli Spengler Cup, když ve finále porazili právě Spartu. Teď se nabízí, že oba reprezentanti budou opět nastupovat bok po boku v jednom útoku.
„Filip je jedním z kluků, se kterými jsem byl v poslední době nejvíc v kontaktu. V Ambri se nám dařilo. Samozřejmě by bylo fajn si znovu zahrát v jedné lajně, ale ve Spartě je spousta výborných hráčů,“ hlásí Špaček, který kromě Švýcarska okusil i nejvyšší švédskou (Frölunda) a finskou (Tappara Tampere) ligu.
Nyní se po třech a půl letech vrací do té české. „Chci hlavně dobře zapadnout do týmu, být platný a vyhrávat. Nejsem ten typ hráče, co by si liboval v rozhovorech, tak snad si mě fanoušci oblíbí hlavně díky dobrým výkonům na ledě,“ přeje si Špaček.
„Extraliga má teď ve světě hokeje velké jméno, stejně jako Sparta. Kolikátá je v návštěvnosti? Pátá v Evropě? Na zápasy prý chodí v průměru dvanáct tisíc fanoušků. To je sen každého hokejisty. Moc se těším, až to zažiju,“ těší se Špaček už na svou úterní premiéru ve sparťanském dresu.