Článek
"Společnost se jeví už jako předlužená. Jsme připraveni jít do důsledků, které vyplývají z obchodního zákoníku a týkají se akciových společností," uvedla primátorka.
Na valné hromadě, která se má konat příští týden, město navrhne, aby se o ztrátu podělili akcionáři. Pardubice vlastní necelých 35 procent, Roman Šmidberský téměř 52 procent a Jaroslav Šuda přes 12 procent akcií. Podnikatelé Šmidberský se Šudou chtějí pokrýt ztrátu případnými zisky v průběhu tří až pěti let.
"Většinový vlastník nadále trvá na stabilizačním opatření uhradit zisky plusovými hospodařením v nadcházejících třech až pěti sezónách. My pořád trváme na tom, abychom se na uhrazení ztráty podíleli všichni. Naše návrhy jsou velmi vstřícné, nejsou proti hokeji," uvedl primátorčin náměstek Jindřich Tauber (ČSSD).
Fraňková: Snažíme se k tomu postavit čelem
Primátorka v úterý řekla, že pokud Šmidberský spolkne tuto hořkou pilulku, čeká jej od města už jen cukr. Město je připravené jednat o výhodách pro hokejový klub. Očekává však, že valná hromada se na žádném usnesení neshodne. "My se k tomu snažíme postavit čelem, pokud to tak nechápe (Šmidberský), je mi to líto," řekla Fraňková.
Majoritní akcionář už před časem požadoval po městě lepší podmínky, srovnatelné například s Hradcem Králové, kde jsou na tom podle jeho propočtů hokejisté o 30 miliónů korun lépe. Například neplatí za pronájem haly.
V Pardubicích stojí hokejisty hala ročně 23 miliónů korun. V částce jsou započítané i splátky za nákladnou rekonstrukci haly v hodnotě 100 miliónů korun, kterou se zavázal klub splácet až do roku 2032. Klub však během roku dostává slevu na nájemném, loni to bylo pět a předloni tři milióny korun. Klub navíc nájemné neplatí a už dluží Rozvojovému fondu Pardubice 15 miliónu korun. Společnost je akciovou firmou města. Další podporu klub dostává od města formou dotací na hokejovou mládež ve výši téměř 14 miliónů korun.