Článek
„V současnosti dokončujeme monolit prvního nadzemního podlaží a pracujeme na konstrukcích mezi prvním a třetím podlažím. V příštím roce přenese jeřáb konstrukci střechy, kterou nyní venku montujeme,“ popsal Slezáček ze společnosti Hochtief CZ, která je zhotovitelem.
Podle něj pracují dělníci i přes víkend. „Až na noc jsme tady nonstop. Práce musíme zastavit jen v případě, že je velký vítr, což se stává ojediněle,“ dodal. Největší strategický projekt města má být hotový v roce 2026. Harmonogram stavbaři podle Slezáčka dodržují.
Při koncertech, kdy budou lidé i stát, jich hala pojme 13 300, u hokejových zápasů se počítá s 12 700 diváky. Celkem má stavba šest nadzemních podlaží. „První až páté patro je určené pro veřejnost s tím, že ve čtvrtém budou skyboxy. V šestém patře bude servisní část, boxy pro komentátory a podobně,“ uvedla obchodní manažerka městské firmy Arena Brno Petra Volejníková. Spodní část bude sloužit k zásobování, pro kuchyň nebo jako zázemí Komety.
Hokejisté si dnes stavbu prohlédli. „Těším se, až bude hotovo, a doufám, že si v hale zahraji. Myslím si, že si ji Brno zaslouží, je to hokejové město,“ řekl Flek. V hale, kde nyní hokejisté hrají, mu nic nechybí. „Jako hráči máme v Rondu vše, co ke své práci potřebujeme. Staré haly navíc mají takovou atmosféru. Novodobé a multifunkční jsou ale vždy krásné, a jak je všechno nové, tak je to příjemnější. Věřím, že fanoušci zvládnou udělat atmosféru i v nové aréně,“ doplnil.
Podle majitele klubu Libora Zábranského se Kometa snaží hráčům a partnerům i v současné hale vytvořit co nejlepší podmínky. „S novou arénou se to ale nedá porovnat, zázemí tady bude fantastické. Mám teď 20 let výročí v Kometě, tak myslím, že těch 20 let stálo za to,“ řekl.
Hala má sloužit vedle sportu také koncertům nebo kongresům. Zatím jsou pevně daná mistrovství ve volejbale a házené, další akce zveřejní město v prvním čtvrtletí příštího roku. Hlavním manažerem je Jan Kostecký, jenž řídil provoz haly v ostravských Vítkovicích. Pokračuje i výběr poskytovatele gastronomických služeb, s nímž město plánuje uzavřít koncesi. Volejníková doufá, že se tak stane do konce roku.
Výstavba haly vyjde na čtyři miliardy korun, pozemky stály více než 152 milionů korun a přibližně 237 milionů korun stojí projekční práce, správce stavby a autorský dozor. Město dále počítá s náklady zhruba 470 milionů korun na vnitřní vybavení a udělalo si také rezervu ve výši 897 milionů.
Na stavbu přispěla 300 miliony korun Národní sportovní agentura, 200 miliony Jihomoravský kraj a 1,95 miliardy korun pokryje úvěr od České spořitelny. Zbytek doplatí město ze svého rozpočtu.