Nemáme čas trénovat, hledal důvody třinecké mizérie trenér Moták

Jedenácté místo s náskokem pouhých čtyř bodů na poslední Plzeň není to, co by v kancelářích či v hráčské šatně mistrovského Třince po úvodní čtvrtině soutěže opěvovali. Oceláři za třináct kol vyhráli za tři body pouhá tři utkání (2. kolo: České Budějovice 4:0, 6. kolo: Hradec Králové 4:1 a 8. kolo: Liberec 6:3), všechny na vlastním ledě. Venku ještě zvítězit nedokázali a jsou v téhle statistice třetím nejhorším týmem extraligy.

Přihlaste se a sledujte exkluzivní videa z Tipsport extraligy
Přihlásit se

SESTŘIH: HC Oceláři Třinec vs. HC VERVA Litvínov 3:2 ppVideo: Tipsport Extraliga / BPA

13. kolo: Třinec - Litvínov

Není proto divu, že otázky na aktuální formu obhájce trofeje padají. Podle trenéra Třince Zdeňka Motáka je potřeba hledat důvody ve velkém počtu utkání, která museli extraligoví šampioni z posledních pěti dohraných sezon za necelé dva měsíce zvládnout. „Od začátku září jsme odehráli třináct extraligových zápasů plus dalších šest velmi náročných v Lize mistrů, a to je problém,“ poukazuje Moták.

Náročný program a k tomu tři cesty do Švédska, Francie či Švýcarska ubírají čas, který by trenérské trio Moták, Malík a Raszka mohli věnovat herním návykům, taktice či kondici. „Bohužel jsme teď neměli moc možnost trénovat. Když budeme kvalitně trénovat, tak věřím, že se to podepíše ve výkonech i ve výsledcích,“ zdůrazňuje třinecký hlavní trenér.

Trenér Třince Zdeněk Moták

Zatímco v Lize mistrů si Třinec postupem do play off splnil první cíl sezony, v domácí soutěži v první čtvrtině selhal. „Ten bodový zisk samozřejmě není úplně ideální. My jsme ta utkání ale neprohrávali tak, že bychom výsledkově propadli. Výsledky a zápasy byly víceméně vyrovnané, dostávali jsme góly převážně v oslabení,“ připomíná Moták, že Třinci na začátku sezony nefunguje především to, v čem šestinásobní šampioni v posledních letech dominují – důraz a obětavost před svým brankářem.

V oslabení hrál Třinec v extralize čtyřiatřicetkrát a inkasoval devět branek. S úspěšností necelých 74 procent jsou druzí nejhorší. „Musíme s týmem více pracovat v hlavách i na ledě. A taky v trénincích,“ míní Moták.

K třinecké bídě přispívá také fakt, že tým překvapivě nezvládá odehrát celý zápas v konstantním výkonu. Prakticky pokaždé si vybírá úsek, kdy je soupeř lepší a zápas dokáže vyrovnat, nebo dokonce zvrátit. Nebo musí Třinec naopak likvidovat náskok, který protivníkovi vlastními chybami nabídne. „Ve hře máme výkyvy, které nás stojí zápasy,“ souhlasí Moták.

Třinec - Litvínov 0:1 (1. Pekař)Video: Tipsport Extraliga / BPA

„Tím, že furt musíme dohánět náskok soupeře, tak na ledě necháváme hodně sil. Kdybychom vyhrávali, tak tam dáme náš klasický beton a síly nějak ušetříme. Měli bychom si každý sáhnout do svědomí a říct si, zda na ledě necháváme maximum,“ zdůrazňuje s pěti góly nejlepší třinecký střelec Daniel Kurovský.

A to je další příčina, proč se Třinec nachází v patrech, kam rozhodně skladbou kádru nepatří. Stále zraněný je Martin Růžička a další očekávaní lídři zůstávají za očekáváním. Nedaří se ani letním posilám. Od obránce Bohumila Janka nikdo příval bodů nečeká, důrazný bek je na ledě kvůli jiné práci, od útočníků Michala Teplého i účastníka posledního mistrovství světa v Ostravě a Praze Justina Addama v Třinci ale rozhodně čekali více.

Třinec - Litvínov 1:1 (10. Sikora)Video: Tipsport Extraliga / BPA

Posile ze zámoří Teplému se vedlo v Lize mistrů (2+3 v šesti utkáních), první extraligový gól za Třinec vstřelil ale až ve třináctém zápase proti Litvínovu (3:2 v prodloužení). Francouz Addamo (1+4 v extralize a 2+2 v Lize mistrů) měl důrazem především před brankou nahradit Daniela Voženílka. To se mu úplně nedaří, přestože sezonu rozjel dobře a v osmi úvodních kolech vstřelil právě z předbrankového prostoru čtyři góly v přesilovkách.

Poté se ale odmlčel, klesá mu čas na ledě a v sestavě momentálně plní až pozici třináctého útočníka. V posledních dvou zápasech strávil ve hře necelých osm minut a přednost mají například 39letý veterán Vladimír Dravecký či 18letý benjamínek Petr Sikora, který francouzskému reprezentantovi sebral čas na ledě i v nedělním zápase proti Litvínovu.

Po vyrovnávací brance Sikory na 1:1 v 10. minutě úvodní třetiny sázel Moták mnohem více na třineckého odchovance (na ledě 16:06 minut, Addamo 7:36). „Jsem rád, že gól padl brzo, a už jsem ho tam nepustil,“ usmíval se po utkání talentovaný Sikora.