Článek
Syn legendárního Josefa Augusty byl sportovním manažerem a trenérem Liberce v tomto ročníku. Pro Bílé Tygry však sezona už skončila vypadnutím ve čtvrtfinále s hradeckým Mountfieldem a klub již oznámil, že nově povede první tým Filip Pešán. Ten se tak vrací zpátky po třech letech, během nichž vedl národní tým a švýcarský celek HC Ajoie.
Byl to právě on, kdo stál u zrodu liberecké parádní disciplíny. „Speciálně při buly bylo od Filipa (Pešána) zavedeno s Honzou a Davidem Morkesem, analytiky v Brně, že jsme dostávali podrobné informace a analytická data," odkazuje Augusta k počátku úspěchů ve statistikách vhazování.
„Buly je standardní situace a je velice důležitá v jakémkoliv pásmu. Další věc, která na to navazuje, jak si s tím ten tým, který kotouč vyhraje, poradí," pokračuje 53letý kouč.
Zároveň však upozorňuje na skutečnost, že jen získání kotouče ihned po uvedení do hry není samo o sobě vítězstvím. „Po vyhraných buly v útočném pásmu si myslím, že jsme podle dat nebyli až tak vysoko v počtu dobrých šancí na gól, což znamená střely ze slotu," přiznává bývalý hokejista, který odehrál čtyři utkání v NHL, dvě za Toronto a dvě za Washington.
„Když jsme měli nějakou střelu, tak z modré čáry, která není v dnešním hokeji až tak nebezpečná... Samozřejmě je, pokud se tam hráči stačí dostat, ale dneska týmy velice dobře brání, mají fyzické obránce a málokdy se tam okamžitě po buly dostanete," vysvětluje v hokejovém studiu Sport.cz.
V Příklepu dále prozrazuje, nakolik byla v libereckém mužstvu dána taktika na vhazování trenéry, jak probíhal sběr dat a další zajímavosti.