Hlavní obsah

Je symbolem věrnosti. Ondruška v sezoně čeká 1000. zápas za Olomouc

Je symbolem věrnosti a oddanosti, protože s klubem to má jako se správným manželstvím – zůstává v dobrém i zlém. Jiří Ondrušek se v Olomouci narodil, hokejově vyrostl a od roku 2006 je pevnou součástí – vlastně už inventářem – zdejšího áčka. Pár let je také kapitánem, a pokud nezasáhne vyšší moc či zranění, měl by na konci základní části nadcházejícího ročníku odehrát v olomouckém dresu svůj jubilejní 1000. zápas. „Letí to, co?“ usměje se Ondrušek.

Olomouc před startem Tipsport extraligyVideo: Sport.cz

Článek

Že načne v Olomouci už 19. sezonu a že vyjma pár zápasů na výpomoc ve Vítkovicích a Šternberku nikdy neoblékal jiný dres, sám Ondrušek vysvětlí prostě. „Mladá léta jsem strávil v 1. lize, kde jsme hrávali na čele, takže nebyl z mé strany důvod měnit v rámci 1. ligy klub. A kluby z extraligy zase nechtějí hráče z 1. ligy na trvalý přestup, pouze si ho vezmou, když potřebují, nebo sáhnou po cizinci, aby neplatily tabulky. Takže z 1. ligy není jednoduché se dostat výš.“

A když už se Olomouc v roce 2014 po 17 letech zase vrátila do extraligy a Ondrušek se postupně stával etablovaným extraligovým plejerem, tak ho pro změnu na Hané držela rodina. „Když jsem si vybudoval nějakou pověst, už jsem nebyl nejmladší, měl rodinu a děti, takže jsem neměl důvod je opouštět a někam dojíždět. Nepřišla prostě taková nabídka, abych nad ní musel přemýšlet,“ říká 37letý bek.

V klubu už zažil mnohé. Coby osmiletý capart zpovzdálí sledoval, jak Olomouc vyhrála první extraligový titul (1994), později pak nechápal, když se oddíl ocitl v době temna, proč se na zimáku prodávají koberce. „To mně silně utkvělo v paměti. Bylo to zvláštní, rok či dva v Olomouci vůbec nebyl tým mužů, ale já jako dítě jsem tomu moc nerozuměl.“

Mimochodem, v žákovských kategoriích byl jeho olomouckým spoluhráčem jistý David Krejčí, s kterým se v předminulé sezoně zase sešli v jednom mančaftu, a dost možná opět sejdou, až si Krejčí bude kolem Vánoc hledat své poslední angažmá.

On i Ondrušek jsou důkazem, že hokejová dlouhověkost už není ničím výjimečným. Že hráči nad 35 let nejsou dnes žádnými „dinosaury“, ale extralize mají pořád co dát. „Čím to? Změnila se příprava a celkově přístup trenérů k hráčům. Tréninky se upravily, trošku se víc šetří tělo. Už to není ta stará škola, že se dře od rána do večera a čím víc, tím líp. To jsem zažil v mládí, kdy se běhalo, byly dvoufázové tréninky a člověk chodil domů zničený. Byl rád, že se vyspal a šel do toho znovu. Teď se přemýšlí nad tím, co se dělá. Aby to člověku něco dalo, aby tělo stihlo zregenerovat.“

Počká na syna?
Zprvu chtěl, aby jeho syn hrál fotbal. Ten ho ale nechytl, a tak se vydal v tátových šlépějích a i on s dal na hokej. Je v 5. třídě. Ale že by Jiří Ondrušek podobně jako jeho někdejší spoluhráč Galvas vydržel, až syn doroste do áčka a oni si zahráli společně, tak to neplánuje. „To už asi nestihnu. Pro některé rodiče je priorita, aby jejich syn hrál hokej. Já to beru s rezervou. Jen doufám, že u něj vydrží alespoň přes pubertu a měl nějaký řád a povinnosti.“

Když hledíte na Ondruškovy statistiky, je patrné, že v minulých letech prošel proměnou z ryze defenzivního obránce v beka, který rád podpoří útok. Zažil sezony, kdy celkově posbíral sotva pět šest bodů, teď jsou to i dvě či tři desítky. „Spoustu sezon je Olomouc tým, který dává nejméně gólů. Vyhrávali jsme většinou na dva tři góly, a tak se nás trenéři snažili víc nutit do útoku, abychom těch gólů dávali víc. Já se tak z defenzivního hráče přeorientoval na univerzála a taky už víc hrávám přesilovky, tím se body získávají snáz,“ vysvětluje.

Pevně věří, že se týmu stejně jako loni vydaří úvod extraligy, protože – jak sám zdůrazňuje – je to důležité na psychiku a hraje se následně snáz. „Sport je jenom o hlavě,“ míní Ondrušek. „Naše síla je týmovost, že se soupeři nemohou soustředit jen na jednoho dva hráče, tudíž musí mít těžké přípravy.“

Související témata: